Kąpieliska, to wyznaczone i oznakowane fragmenty wód, wykorzystywane przez dużą liczbę osób, określone w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk (jeśli nie wydano dla nich stałego zakazu kąpieli). Zgodnie z art. 34b ust. 5 ustawy – Prawo wodne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta wpisuje je do ewidencji kąpielisk (lub aktualizuje taki wpis) w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie wykazu kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy.
Przykład
W urzędzie gminy Sopot kąpieliska objęte wykazem kąpielisk na 2012 r. i 2013 r. wraz z informacjami o bieżących ocenach jakości wody zostały wpisane do ewidencji kąpielisk: 19 września 2012 r. i 11 kwietnia 2014 r., tj. po upływie czterech miesięcy oraz ponad dziesięć miesięcy od podjęcia uchwał w sprawie wykazu kąpielisk. Było to niezgodne z art. 34b ust. 5 ustawy – Prawo wodne.
Na podstawie: wyników kontroli NIK nr ewid. 188/2014/P/14/ /056/KSI
Kąpieliskiem nie są: baseny, zamknięte zbiorniki wodne podlegające oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych oraz sztuczne, zamknięte zbiorniki wodne, oddzielone od wód powierzchniowych i wód podziemnych.
Z kolei miejscami wyznaczonymi do kąpieli są obszary przeznaczone do wypoczynku nad wodą, które nie są tym samym co kąpieliska, a więc nie jest wymagane składanie wniosków o umieszczenie ich w wykazie przez organy wykonawcze gminy.