Rafał Langda

Udzielanie poręczeń to sprawa, która należy do kompetencji burmistrza

Wykonywanie budżetu (w tym zaciąganie zobowiązań) należy do wyłącznych kompetencji organu wykonawczego. WSA wydał wyrok ws. udzielania poręczeń przez burmistrza.

Ustalanie ekwiwalentu musi być precyzyjne

Znaczenie nazwy „członek ochotniczej straży pożarnej” nie jest tożsame z nazwą „strażak ratownik ochotniczej straży pożarnej”. WSA wydał wyrok ws. uchwały rady dot. ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków.

Zwolnienie z opłat nie miało podstawy prawnej

Rada miejska ma kompetencję wyłącznie do ustalenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, nie do zwolnienia z opłat - uznał WSA.

Powtórzenia przepisów ustawy są niedopuszczalne

Uchwała rady gminy nie może regulować jeszcze raz tego, co jest już zawarte w obowiązujących przepisach.

Zakaz przejazdu przez most musi mieć uzasadnione podstawy

Zatwierdzenie projektu organizacji ruchu nie może być czynnością o charakterze mechanicznym i arbitralnym. WSA zadecydował ws. zakazu przejazdu przez most pojazdów o masie przekraczającej 16 ton.

Rada miejska wydała jednak akt prawa miejscowego

Uchwała w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej zawiera normy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, a zatem nosi cechy aktu powszechnie obowiązującego.

Dotacja nie pokrywa wszystkich kosztów szkoły

Szkoły niepubliczne mogą być finansowane przez władze publiczne, ale dofinansowanie takie nigdy nie może być pełne, ale jedynie częściowe.

Podwyżka opłat za parkowanie była w dopuszczalnych granicach

Stawka za pierwszą rozpoczętą godzinę postoju nie przekracza wartości maksymalnej określonej w ustawie o drogach publicznych. Uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny ws. podwyżki opłat za parkowanie.

Nie każdy lokal oznacza biznes

Za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej nie mogą być uznane te części budynku mieszkalnego, które są wykorzystywane do celów mieszkalnych. W sprawie stawki podatku od nieruchomości wypowiedział się sąd wojewódzki.

Uchwałę o opłatach za odpady trzeba podjąć na czas

Rada gminy obowiązana jest przestrzegać zakresu upoważnienia ustawowego w zakresie tworzenia aktów prawa miejscowego. Uznał sąd ws. uchwały o opłatach za odpady, która nie została podjęta w terminie.