Ochrona środowiska: NSA o granicach stref ochrony uzdrowiskowej

Choć granice stref ochrony uzdrowiskowej wyznacza rada gminy w uchwale, to zakazy w nich obowiązujące wynikają już wprost z ustawy.

Publikacja: 14.11.2016 06:26

Ochrona środowiska: NSA o granicach stref ochrony uzdrowiskowej

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej Sp. z .o.o. (w likwidacji) na statut uzdrowiska w Busku-Zdroju, który wyznaczał na nowo strefy ochrony uzdrowiskowej i ich granice.

Spór o sołectwo

Skarżąca spółka domagała się od sądu stwierdzenia nieważności uchwały rady w Busku-Zdroju w części, w której ta granicami strefy ochrony uzdrowiskowej C objęła sołectwo Owczary, czyli obszar, na którym spółka prowadziła cegielnię.

Skarżąca argumentowała, że uchwała Rady Miasta Busko- -Zdrój została wprowadzona na obszarze górniczym niemającym żadnego znaczenia dla funkcjonowania uzdrowiska. Jednocześnie w ocenie spółki uchwała ta bezprawnie ingeruje w przysługujące jej prawo własności i prawo użytkowania wieczystego, nie pozwalając korzystać z rzeczy zgodnie z przeznaczeniem. Na skutek uchwały spółka będzie musiała zostać zlikwidowana, ponieważ taki zakład przemysłowy na terenie stref ochrony uzdrowiskowej C nie może funkcjonować. Jako dowód spółka wskazała wydaną przez burmistrza Buska-Zdroju decyzję odmawiającą jej uzgodnienia warunków środowiskowych inwestycji polegającej na modernizacji.

Skarga nie jest zasadna

Argumenty spółki nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, który oddalił jej skargę. Nie przekonały także NSA, który uznał, że w badanej sprawie racja leży po stronie gminy, która wskazywała, że uzdrowisko na jej terenie istnieje nieprzerwanie od 1972 r., a jego granice obejmują cały obszar gminy.

– Skarżona uchwała w żaden sposób nie zmienia istniejących stref ochrony uzdrowiskowej ani jej granic – argumentował na rozprawie Artur Jaworski, adwokat gminy. – Powodem jej wydania była nowelizacja ustawy uzdrowiskowej – dodał. Wskazał ponadto, że likwidacja cegielni nie ma nic wspólnego z uchwałą. – Zakład ma problemy finansowe od lat 90. – mówił. – Spółka nigdy nie wniosła skargi na decyzję burmistrza Buska-Zdroju odmawiającą jej uzgodnienia warunków środowiskowych planowanej modernizacji. Przed Sądem Okręgowym w Kielcach toczy się natomiast proces, w którym spółka domaga się od gminy odszkodowania za to, że uchwalając nowy statut uzdrowiska, doprowadziła do jej upadku.

Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie oddalił skargę kasacyjną spółki.

– Podjęta przez Radę Miasta uchwała odpowiada prawu, a wynikające z wprowadzonych jej przepisami stref i granic ochrony uzdrowiskowej zakazy wynikają nie tyle z treści statutu, ile z ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym i obszarach ochrony uzdrowiskowej – wskazywał w uzasadnieniu orzeczenia Andrzej Irla, sędzia NSA.

Dodał, że z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, iż likwidacja spółki została wszczęta wcześniej, niż nastąpiła nowelizacja statutu uzdrowiska. – To nie zmiana statutu wpłynęła zatem na jej kondycję finansową – podkreślił sędzia.

sygnatura akt: II OSK 533/15

Opinia

Jan Golba burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

W stosunku do uzdrowisk w chwili obecnej nie ma wielu odrębnych norm prawnych regulujących kwestie związane z ochroną środowiska. O ile takie przepisy obowiązywały jeszcze do 2012 r., o tyle obecnie większość z nich jest taka sama jak określona dla terenów niepodlegających szczególnej ochronie.

Przepisy te są zawarte przede wszystkim w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, i przepisach wykonawczych do tej ustawy. Wyjątkiem są przepisy odnoszące się do hałasu w strefie uzdrowiskowej A oraz do kwestii związanych z lokalizacją stacji bazowych telefonii ruchomej, stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych. Ustawowy zakaz lokalizacji tych urządzeń w uzdrowisku w strefie A został zawarty w art. 38 ust. 1 pkt h ustawy uzdrowiskowej.

Cudzoziemcy
Andrzej Duda zdecydował ws. ustawy azylowej. Wystosował list do premiera
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 13. emerytury. Terminy przelewów w kwietniu 2025
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Prawo rodzinne
W ten sposób też można stracić prawo jazdy. Muszą być spełnione trzy warunki
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście