Ochrona środowiska: NSA o granicach stref ochrony uzdrowiskowej

Choć granice stref ochrony uzdrowiskowej wyznacza rada gminy w uchwale, to zakazy w nich obowiązujące wynikają już wprost z ustawy.

Publikacja: 14.11.2016 06:26

Ochrona środowiska: NSA o granicach stref ochrony uzdrowiskowej

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej Sp. z .o.o. (w likwidacji) na statut uzdrowiska w Busku-Zdroju, który wyznaczał na nowo strefy ochrony uzdrowiskowej i ich granice.

Spór o sołectwo

Skarżąca spółka domagała się od sądu stwierdzenia nieważności uchwały rady w Busku-Zdroju w części, w której ta granicami strefy ochrony uzdrowiskowej C objęła sołectwo Owczary, czyli obszar, na którym spółka prowadziła cegielnię.

Skarżąca argumentowała, że uchwała Rady Miasta Busko- -Zdrój została wprowadzona na obszarze górniczym niemającym żadnego znaczenia dla funkcjonowania uzdrowiska. Jednocześnie w ocenie spółki uchwała ta bezprawnie ingeruje w przysługujące jej prawo własności i prawo użytkowania wieczystego, nie pozwalając korzystać z rzeczy zgodnie z przeznaczeniem. Na skutek uchwały spółka będzie musiała zostać zlikwidowana, ponieważ taki zakład przemysłowy na terenie stref ochrony uzdrowiskowej C nie może funkcjonować. Jako dowód spółka wskazała wydaną przez burmistrza Buska-Zdroju decyzję odmawiającą jej uzgodnienia warunków środowiskowych inwestycji polegającej na modernizacji.

Skarga nie jest zasadna

Argumenty spółki nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, który oddalił jej skargę. Nie przekonały także NSA, który uznał, że w badanej sprawie racja leży po stronie gminy, która wskazywała, że uzdrowisko na jej terenie istnieje nieprzerwanie od 1972 r., a jego granice obejmują cały obszar gminy.

– Skarżona uchwała w żaden sposób nie zmienia istniejących stref ochrony uzdrowiskowej ani jej granic – argumentował na rozprawie Artur Jaworski, adwokat gminy. – Powodem jej wydania była nowelizacja ustawy uzdrowiskowej – dodał. Wskazał ponadto, że likwidacja cegielni nie ma nic wspólnego z uchwałą. – Zakład ma problemy finansowe od lat 90. – mówił. – Spółka nigdy nie wniosła skargi na decyzję burmistrza Buska-Zdroju odmawiającą jej uzgodnienia warunków środowiskowych planowanej modernizacji. Przed Sądem Okręgowym w Kielcach toczy się natomiast proces, w którym spółka domaga się od gminy odszkodowania za to, że uchwalając nowy statut uzdrowiska, doprowadziła do jej upadku.

Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie oddalił skargę kasacyjną spółki.

– Podjęta przez Radę Miasta uchwała odpowiada prawu, a wynikające z wprowadzonych jej przepisami stref i granic ochrony uzdrowiskowej zakazy wynikają nie tyle z treści statutu, ile z ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym i obszarach ochrony uzdrowiskowej – wskazywał w uzasadnieniu orzeczenia Andrzej Irla, sędzia NSA.

Dodał, że z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, iż likwidacja spółki została wszczęta wcześniej, niż nastąpiła nowelizacja statutu uzdrowiska. – To nie zmiana statutu wpłynęła zatem na jej kondycję finansową – podkreślił sędzia.

sygnatura akt: II OSK 533/15

Opinia

Jan Golba burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

W stosunku do uzdrowisk w chwili obecnej nie ma wielu odrębnych norm prawnych regulujących kwestie związane z ochroną środowiska. O ile takie przepisy obowiązywały jeszcze do 2012 r., o tyle obecnie większość z nich jest taka sama jak określona dla terenów niepodlegających szczególnej ochronie.

Przepisy te są zawarte przede wszystkim w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, i przepisach wykonawczych do tej ustawy. Wyjątkiem są przepisy odnoszące się do hałasu w strefie uzdrowiskowej A oraz do kwestii związanych z lokalizacją stacji bazowych telefonii ruchomej, stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych. Ustawowy zakaz lokalizacji tych urządzeń w uzdrowisku w strefie A został zawarty w art. 38 ust. 1 pkt h ustawy uzdrowiskowej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku