Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 30 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.755. 2018.2.PG) rozstrzygnął kwestię prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją projektu cyfryzacji procesów administracyjnych na terenie gminy.
Czytaj także: Kiedy gmina jest podatnikiem VAT
Wnioskodawca planuje realizację projektu, którego celem jest zwiększenie zdolności gminy do realizacji zadań publicznych on-line, usprawnienie obiegu dokumentów, a także cyfryzacja posiadanych zasobów. Gmina na wskazany cel otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Planowane prace mają objąć realizację następujących zadań i etapów: opracowanie dokumentacji aplikacyjnej, zarządzanie projektem, zakup niezbędnego sprzętu informatycznego i oprogramowania, uruchomienie e-usług dla mieszkańców oraz działania promocyjne.
Stworzone w ten sposób systemy mają wspomóc gminę w realizacji jej zadań publicznych, jak również pozytywnie wpłynąć na poszerzenie dostępu osób zainteresowanych do informacji i zasobów urzędu gminy. Realizacja projektu przyczyni się także do zniwelowania części barier stojących przed osobami z niepełnosprawnością w zakresie realizacji spraw publicznych i ogólnego zwiększenia liczby usług publicznych udostępnionych on-line.
Stworzenie platformy e-usług ma wpłynąć także na wzrost efektywności i bezpieczeństwa administracji oraz informatyzacji urzędu gminy. Faktury dokumentujące wydatki poniesione przez wnioskodawcę będą wystawiane na gminę, natomiast jako odbiorca wskazany będzie urząd gminy. Towary i usługi nabyte w związku z realizacją inwestycji będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (np. odbiór i oczyszczanie ścieków, wynajem lokali użytkowych, sprzedaż mienia komunalnego, dzierżawa mienia komunalnego), zwolnionych od podatku (np. najem lokali mieszkalnych, dzierżawa i sprzedaż mienia komunalnego) oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (np. czynności administracyjne, opłaty, podatki). W związku z tym, w ocenie wnioskodawcy niemożliwym jest przyporządkowanie wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu w całości do celów wykonywanej działalności gospodarczej. Ponadto wnioskodawca uznał, że nie będzie miał możliwości przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności opodatkowanych i zwolnionych od VAT.