Gmina Wiśniowa w powiecie myślenickim pochwalić się może malowniczym położeniem oraz obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir (904 m n.p.m.), częściowo odbudowanym dzięki unijnemu dofinansowaniu. - Obserwatorium jest wizytówką gminy – opowiada wójt Julian Murzyn. – Wpłynęło bardzo pozytywnie na rozwój turystyki na naszym terenie. W 2008 roku odwiedziło je ponad pięć tysięcy turystów, a tylko do końca września w 2009 roku – ponad trzy tysiące.
[srodtytul]Dwie komety[/srodtytul]
Obserwatorium nosi imię profesora UJ Tadeusza Banchiewicza. Ten matematyk, astronom, geodeta był pionierem polskiej radioastronomii oraz wieloletnim dyrektorem Obserwatorium Astronomicznego UJ i wiceprezesem Międzynarodowej Unii Astronomicznej. On to zaincjował również budowę pierwszego obserwatorium na górze Lubomir w 1922 r. Wówczas na powstanie Stacji Narodowego Instytutu Astronomicznego na Łysinie w paśmie Myślenicko-Limanowskim książę Kazimierz Lubomirski ofiarował dziesięciokehtarowy szczyt wzniesienia. Od nazwiska hojnego ofiarodawcy stację (oraz górę) nazwano więc Lubomir.
Był to pierwszy taki ośrodek naukowy wybudowany poza miastem. Na polanie stanęły drewniany pawilon obserwacyjny z otwierającym się na zewnątrz dachem oraz budynek mieszkalny.
Obserwatorium wyposażone było w dwie lunety oraz lornetkę do obserwacji jasnych gwiazd i komet. 3 kwietnia 1925 roku pracujący w Lubomirze Lucjan Orkisz odkrył kometę nazwaną później jego imieniem. Jedenaście lat później, 17 lipca kolejną (kometa Kaho - Kozik - Lis , C/1936) zaobserwował astronom amator, pomocnik w obserwatorium, mieszkaniec Węglówki, Władysław Lis.