Stanowisko urzędnika wciąż tylko dla zdrowych

Pomimo wprowadzenia preferencji w przyjmowaniu do pracy niepełnosprawnych urzędy nie chcą ich zatrudniać. Wolą składki na PFRON

Publikacja: 03.12.2012 09:18

Tylko nieliczne urzędy wojewódzkie – Warmińsko-Mazurski, Lubuski i podkarpacki – osiągnęły wymagany poziom 6 proc. zatrudnienia niepełnosprawnych. Pomimo wprowadzenia korzystnych dla tej grupy osób zmian w ustawie o służbie cywilnej, ich zatrudnianie jest wciąż rzadkością, a urzędy wolą płacić składki na PFRON, niż mieć w swoich szeregach takich pracowników. Same ministerstwa odprowadzają do funduszu ponad 11 mln zł rocznie. Znamienne, że nawet Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zatrudnia tylko 34 osoby niepełnosprawne, a ich wskaźnik  w korpusie służby cywilnej wynosi 4,45 proc.

Martwe preferencje

– Od roku, jeżeli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w urzędzie jest niższy niż 6 proc., takie osoby, jeśli dojdą do finału konkursu, mają pierwszeństwo w zatrudnieniu – wyjaśnia Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego.

Mimo takich udogodnień urzędy wciąż nie zatrudniają wystarczającej liczby osób niepełnosprawnych. Z informacji zebranych przez „Rz" wynika, że w ciągu roku w ministerstwach i urzędach wojewódzkich przybyło ich po jednej lub dwie.

Bariery w zatrudnieniu

Część urzędów prowadzi akcje informujące niepełnosprawnych o nowych preferencjach w zatrudnieniu.

– Ministerstwa i Kancelaria Premiera przekazują nam informacje dotyczące ogłoszeń o naborach, w których pierwszeństwo mają osoby niepełnosprawne. Zwykle jednak poszukują wysokiej klasy specjalistów. Nawet jeśli niepełno- sprawny kandydat  spełni wymogi dotyczące wykształcenia i umiejętności, to zaporowy okazuje się warunek doświadczenia w administracji, który pojawia się w większości ogłoszeń – mówi Marzenna Sasim, pośredniczka pracy z Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych Fundacji TUS.

Jak przyznaje Maria Reutt, zastępca dyrektora w Departamencie Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wymagania określone w ogłoszeniach często są zbyt wyśrubowane i nie zawsze zgodne z prawem. Dodaje, że kancelaria regularnie je monitoruje.

– Monitujemy te urzędy, które stawiają wyższe wymagania niż to konieczne. Pilnujemy także, by w ogłoszeniach o naborze zostały szczegółowo opisane warunki pracy. Osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość świadomego wyboru miejsca zatrudnienia – mówi Maria Reutt.

Niestety warunki pracy często są niewystarczające. W wielu ogłoszeniach można przeczytać o braku windy, toalet przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych czy podjazdów dla wózków.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr