Dotacje unijne na oczyszczalnie ścieków

Pomiędzy lipcem a wrześniem ma zostać ogłoszony konkurs, którego celem będzie wsparcie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

Aktualizacja: 07.04.2015 09:09 Publikacja: 07.04.2015 02:00

Dotacje unijne na oczyszczalnie ścieków

Foto: Fotorzepa/Dariusz Gojarski

Kolejne województwa prezentują wstępne wersje harmonogramów naboru wniosków o unijne wsparcie. A to oznacza, że rzeczywiste uruchomienie tzw. regionalnych programów operacyjnych jest już coraz bliżej.

Modernizacja sieci kanalizacyjnych

Taki harmonogram ogłosiły m.in. władze samorządu województwa lubelskiego. Wynika z niego, że już w trzecim kwartale ogłoszony ma zostać konkurs w zakresie tzw. działania 6.4 „Gospodarka wodno-ściekowa". Ponad 236 mln zł będzie przeznaczone na dofinansowanie inwestycji związanych z kompleksową budową i modernizacją komunalnych sieci kanalizacyjnych oraz budową i unowocześnianiem oczyszczalni ścieków komunalnych. Przy tym chodzi tu o inwestycje prowadzone w aglomeracjach od 2 tys. do 10 tys. RLM (tzw. równoważnej liczby mieszkańców). Zgłaszane projekty powinny także przewidywać sposób, w jaki będzie się postępować z osadami ściekowymi (problem zagospodarowania tych osadów).

Działanie to ma wspierać także mniejsze projekty realizowane na obszarach osadnictwa rozproszonego (chociaż w obrębie aglomeracji 2–10 tys. RLM). Przede wszystkim chodzi tu o przydomowe oczyszczalnie ścieków wraz z elementem zagospodarowania osadów.

Przeciwdziałanie awariom

Kolejny projekt „pasujący" do tej części programu regionalnego to budowa i modernizacja systemów zaopatrzenia w wodę, w tym również wyposażenia w systemy zmniejszające straty w dostawach i zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii. Jednak takie inwestycje będą mogły być realizowane, gdy spełniony będzie przynajmniej jeden z poniższych warunków:

- projekt będzie elementem kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową (a więc będzie częścią większej inwestycji),

- na danym terenie jest zapewniona sieć kanalizacyjna,

- projekt jest realizowany na obszarach osadnictwa rozproszonego, na terenach wiejskich, obszarach atrakcyjnych turystycznie, obszarach chronionych lub w bliskim sąsiedztwie takich obszarów pod warunkiem zapewnienia ekonomicznie uzasadnionych i trwałych finansowo rozwiązań (np. przydomowych oczyszczalni ścieków) gwarantujących prawidłowe zagospodarowanie powstałych nieczystości. Jako dodatkowy element większych inwestycji wodno-kanalizacyjnych część unijnej dotacji będzie można przeznaczyć na budowę lub modernizację kanalizacji deszczowej.

Wreszcie jednostki samorządu terytorialnego będą mogły doposażyć w odpowiedni sprzęt służby (jednostki) zajmujące się monitoringiem jakości oczyszczonych ścieków i wody przeznaczonej do picia. Instytucją ogłaszającą konkurs będzie urząd marszałkowski województwa lubelskiego, Departament Wdrażania Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. —Michał Kołtuniak

Co jeszcze w bieżącym roku

Jeszcze w tym roku, zgodnie z harmonogramem, mają zostać ogłoszone konkursy m.in. działań:

- 7.2 „Dziedzictwo naturalne",

- 9.1 „Aktywizacja zawodowa",

- 9.4 „Godzenie życia zawodowego i prywatnego",

- 11.1 „Aktywne włączenie",

- 11.2 „Usługi społeczne i zdrowotne",

- 12.1 „Edukacja przedszkolna",

- 13.2 „Infrastruktura usług społecznych",

- 13.5 „Infrastruktura przedszkolna"

W przypadku niektórych z nich o dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego.

Program „Infrastruktura i środowisko"

Oprócz dotacji przewidzianych w regionalnych programach operacyjnych niektóre samorządy będą mogły sięgnąć po środki z ogólnokrajowego programu „Infrastruktura i środowisko". W kontekście działań związanych z kanalizacją i budową lub modernizacją oczyszczalni ścieków warto zaznaczyć, że także ten program przewiduje wsparcie na tego typu projekty.

Finansowana będzie z niego zarówno budowa nowej infrastruktury, jak i modernizacja istniejących już obiektów, m.in. poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, podwyższenie stopnia usuwania tzw. biogenów lub zwiększenie ich przepustowości. Ponadto, w związku z intensywną rozbudową infrastruktury związanej ze zbieraniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych, obszarem wspieranym będzie także gospodarka osadami ściekowymi, w celu ich zagospodarowania, innego niż polegającego na składowaniu.

W uzasadnionych przypadkach i wyłącznie w ramach realizacji kompleksowych projektów dopuszczalne będzie włączenie do zakresu projektu także działań związanych z poprawą jakości systemów zaopatrzenia ludności w wodę (w tym systemy zarządzania dystrybucją oraz likwidowanie strat wody). Inwestycje takie będą miały charakter uzupełniający i będą dopuszczalne wyłącznie na tych obszarach, gdzie równocześnie zostanie zapewniona gospodarka ściekowa zgodna z wymaganiami dyrektywy 91/271/EWG.

Ze wsparcia będą mogły korzystać jednostki samorządu terytorialnego i ich związków oraz działających w ich imieniu jednostek organizacyjnych, a także podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST.

Informacje o programie „Infrastruktura i środowisko" znajdują się na stronie www.pois.gov.pl.

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego