Reklama
Rozwiń

Policja : wybór podstawy zwolnienia nie należy do funkcjonariusza

Przepis umożliwiający policjantowi odejście ze służby na własną prośbę nie zapewnia bezwzględnej ochrony przed skutkami innych zdarzeń z jego udziałem, a w konsekwencji przed zwolnieniem go z innych przyczyn przewidzianych w ustawie o Policji.

Publikacja: 24.01.2017 01:00

Policja : wybór podstawy zwolnienia nie należy do funkcjonariusza

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

- Policjantowi postawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178 a § 1 kodeksu karnego za to, że prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości, doprowadził do kolizji drogowej. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusz złożył raport o natychmiastowe zwolnienie ze służby na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o Policji (dalej uop). Jego przełożony wszczął jednak postępowanie w sprawie zwolnienia go ze służby w trybie art. 41 ust. 2 pkt 8 uop, czyli z powodu popełnienia przez funkcjonariusza czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie. I na tej podstawie, a nie na własną prośbę policjant został ze służby zwolniony. Czy przełożony mógł tak postąpić?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono