Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.07.2017 02:00 Publikacja: 28.07.2017 02:00
Foto: Fotolia.com
Odpowiedzi na te pytania mają być łatwiejsze od 1 czerwca tego roku. Ale o co właściwie chodzi? Prawie dwa miesiące temu weszły w życie przepisy, które regulują kwestie zawierania przez prywatne firmy ugód z sektorem publicznym. Dotychczas urzędnik bywał istotą z gruntu bojaźliwą. Jego strachliwość w rezultacie kosztowała budżet i podatnika. Nasze prawo nie zachęcało do zawierania z przedsiębiorcami porozumień w sprawach sporno-konfliktowych, zwłaszcza gdy w tle sprawy były prawdziwe pieniądze, czyli na przykład odszkodowania czy zaległe należności cywilnoprawne za roboty, dostawy czy usługi. Lepiej i bezpieczniej było wdać się w długoletni spór sądowy i uparcie walczyć o swoje. Czas leciał, pieniądze publiczne też – nie wspominając już o kosztach procesowo – sądowych. Wyroku jak nie było, tak nie było. A jak wreszcie był, to pozwalał usprawiedliwić działania urzędnika. To nie my. To w tych sądach zdecydowali – rozlegało się donośne wołanie w ministerialnych i samorządowych stołówkach. Urzędnik chował głowę w piasek, bo bał się podejrzenia o naruszenie dyscypliny finansowej. Dlatego też w środowisku urzędniczym powodzeniem nie cieszyły się mediacyjne metody rozwiązywania gospodarczych zawirowań. Woleli oni przechodzić drogę przez mękę, czyli dostępne instancje, apelacje i kasacje, jakie w swej szlachetności i dobroci, przewidział ustawodawca.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas