W życie weszła właśnie nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która przewiduje preferencje dla niepełnosprawnych stosowane podczas naboru na stanowiska w administracji publicznej i samorządowej.
Po zmianach procedura jest taka: dyrektor generalny urzędu podczas organizacji konkursu na wakujące stanowisko rozstrzygnie, czy może ono zostać objęte przez niepełnosprawnego. Jeśli zaprosi takie osoby do składania aplikacji, będą one preferowane na późniejszych etapach konkursu.
W myśl zmienionych art. 29a i 57 ustawy o służbie cywilnej, gdy niepełnosprawny zakwalifikuje się do piątki (a w wypadku wyższych stanowisk – dwójki) najlepszych kandydatów, komisja konkursowa powinna przyznać mu pierwszeństwo w zatrudnieniu na tym stanowisku.
Co najważniejsze, nowelizacja dotyczy nie tylko naboru na szeregowe stanowiska w służbie cywilnej, ale także posady naczelników czy dyrektorów poszczególnych wydziałów.
Podobne zasady podczas rekrutacji nowych pracowników mają także stosować samorządy. Zatrudnienie w administracji lokalnej powinno być nawet atrakcyjniejsze dla niepełnosprawnych.