Z przecinkami wiąże się kilka rozpowszechnionych mitów, które odpowiadają za najczęstsze i najbardziej rażące błędy interpunkcyjne.
Mit 1: Przecinek stawia się tam, gdzie zawieszamy głos
Prawdą jest, że interpunkcja jest dla pisma tym, czym intonacja dla mowy: pozwala zapewnić jednoznaczność i zrozumiałość tekstu. Mówiąc, możemy na pewne słowa położyć nacisk, w pewnych miejscach zrobić pauzy, tak by odbiorca zrozumiał tekst dokładnie tak, jak to planowaliśmy. Inaczej zaakcentujemy bowiem zdanie: „Gdy goście weszli, na stół podano obiad", a inaczej: „Gdy goście weszli na stół, podano obiad". W tych akurat zdaniach pauza w mowie pokrywa się z przecinkiem na piśmie, ale nie jest to bynajmniej reguła: po prostu w tych miejscach jest granica między zdaniem podrzędnym a nadrzędnym. Ogólna zasada zaś mówi, że zdanie podrzędne zawsze oddzielamy przecinkiem od zdania nadrzędnego.
Mit 2: Są słowa, przed którymi zawsze stawiamy przecinek
Jako takie „przecinkolubne" słowa wskazuje się zwykle „który" czy „że". Tymczasem, jak widać choćby w śródtytule, nie jest to reguła bezwyjątkowa: przecinek faktycznie jest, ale nie poprzedza bezpośrednio słowa „który", tylko słowo „przed". Jest to tzw. zasada cofania przecinków, zgodnie z którą połączenia takie jak „od której", „przy którym", „z jakim", „nawet jeśli" czy „właśnie kiedy" traktujemy jako całostkę interpunkcyjną, którą poprzedzamy przecinkiem, jeśli sytuacja tego wymaga. To samo dotyczy zbitek typu „mimo że" czy „pomimo że". Takich zestawień nigdy nie rozdzielamy przecinkiem, nie wierząc szkolnym regułkom, że przed „że" przecinek jest niezbędny. Takie reguły zawsze mają charakter przybliżeń, od których można znaleźć masę wyjątków. Piszemy więc: „Poszedł na spacer, mimo że padało".
Mit 3: Są słowa, których nigdy nie poprzedzamy przecinkiem
Tu zwykle wskazywany jest spójnik „i". Jednak w zdaniu: „Poszedł do sklepu, żeby kupić chleb, i kupił pączki" przecinek przed „i" jest niezbędny, zgodnie z zasadą, że zdanie podrzędne wplecione w zdanie nadrzędne wydzielamy przecinkami z obu stron. Podobnie z obu stron należy wydzielić zdanie wtrącone. Widać więc, że nie obejdzie się bez powtórki z gramatyki.
Powtórka z gramatyki
Żeby dobrze wstawiać przecinki, naprawdę trzeba sobie przypomnieć, co to jest zdanie pojedyncze i złożone. Najkrócej mówiąc, zdanie pojedyncze zawiera jeden czasownik, a zdanie złożone – więcej niż jeden czasownik. Wśród zdań złożonych wyróżniamy zdania złożone współrzędnie i podrzędnie. Złożone równorzędnie to takie, w którym jedno zdanie składowe (czyli część zawierająca czasownik) nie wynika z treści drugiego i może istnieć osobno („Kupiłem chleb i wróciłem do domu"). Złożone podrzędnie to takie, gdzie jedno ze zdań składowych wynika z drugiego i uzupełnia jego treść („Kupiłem chleb, żeby mieć coś na kolację").