Sąd Najwyższy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Prezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości nie widzi konieczności zmiany prawa w celu wykonania środków tymczasowych w sporze o Sąd Najwyższy. Decyzja TS w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku tygodni.

Publikacja: 16.11.2018 09:32

Sąd Najwyższy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Foto: Adobe Stock

W piątek w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie w sprawie środków tymczasowych w sporze między Polską a Komisją Europejską o ustawę o Sądzie Najwyższym. KE wniosła o uznanie za niezgodną z unijnym prawem tej części ustawy, która przenosi w stan spoczynku, według nowego niższego wieku emerytalnego, urzędujących sędziów SN. TS zgodził się rozpatrzyć tę sprawę w trybie przyspieszonym, co oznacza, że wyrok powinniśmy poznać za kilka miesięcy. Ale zanim to nastąpi KE chciałaby zabezpieczenia i uniknięcia sytuacji, w której dojdzie do nieodwracalnych skutków i nawet w razie wydania korzystnego dla niej wyroku wysłani na emeryturę sędziowie nie będą mogli wrócić, a przez kilka miesięcy będziemy mieli do czynienia z niepewnością prawną. Dlatego wystąpiła do TS o środki tymczasowe, czyli przywrócenie do pracy sędziów już odesłanych na emeryturę, wstrzymania się z wysyłaniem kolejnych i wstrzymanie się z naborem nowych sędziów do czasu wydania orzeczenia w sprawie głównej. 19 października wiceprezes TSUE wydała wstępnie takie zabezpieczenie, które Polska musi natychmiast wykonać. Jak zamierza to zrobić, odpowie do poniedziałku. Natomiast wysłuchanie stron w piątek ma służyć Trybunałowi do podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie już po szczegółowym zapoznaniu się z argumentami obu stron. Tę decyzję poznamy prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt