W przerwie kongresu przed Muzeum Polin jedenaścioro sędziów ustawiło się w szeregu tworząc napis „Konstytucja". Każdy miał na sobie koszulkę z jedną literą tego wyrazu. „Konstytucja to nie tylko słowo. To wartości. Żadna uchwała upolitycznionej KRS nie zakaże nam stosowania Konstytucji i nie zmusi nas do schowania jej do szafy" – tak podpisano zdjęcie z happeningu na stronie organizatorów happeningu, Stowarzyszenia Sędziów Iustitia.
Czytaj także: KRS: koszulka z „konstytucją" narusza zasady etyki sędziowskiej
Dwudniowy Kongres Praw Obywatelskich dobiegł końca w sobotę wieczorem. Była to druga edycja tej imprezy, organizowanej przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Większość z 42 paneli poświęcono sprawom praworządności i sądownictwa, ale także równości, prawom kobiet, wykluczeniu transportowemu małych miejscowości czy bezpieczeństwu mediów.
Sądy do reformy
Nie ulega wątpliwości, że sądy wymagają prawdziwej reformy – mówiono w czasie jednego z paneli, na którym przedstawiono pomysły i założenia programowe organizacji sędziowskich oraz samorządów zawodowych adwokatów i radców prawnych, dotyczące rzeczywistej reformy wymiaru sprawiedliwości.
Postulowano większe niż obecnie zakotwiczenie wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie przez umocnienie roli ławników, wprowadzenie sędziów pokoju do spraw drobnych, udział obywateli w wyborze sędziów do KRS, utworzenie przy KRS rady społecznej z rolą doradczą, udział obywateli w postępowaniach dyscyplinarnych (już dziś w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są ławnicy – red.) i lepszą komunikację środowiska sędziowskiego z obywatelami.