Chodzi o art. 88a projektu ustawy posłów PiS, który w czwartek wieczorem trafił do Sejmu. Zobowiązuje on sędziów do złożenia pisemnego oświadczenia m.in. o członkostwie w stowarzyszeniu, pełnionej funkcji w fundacji, ale także członkostwie w partii politycznej przed powołaniem na stanowisko sędziego.

Obowiązek ten dotyczy również prowadzenia portalu, strony internetowej lub aktywności na internetowych portalach umożliwiających założenie konta użytkownika, w tym anonimowo lub pod pseudonimem, jeżeli portal, strona lub aktywność dotyczą spraw publicznych. Sędziowie będą musieli wskazać nazwy portali i stron, oraz nazwy i pseudonimy, pod którymi występują.

Oświadczenia sędziowie mają składać prezesowi właściwego sądu apelacyjnego w terminie 30 dni od objęcia urzędu, a także w takim samym terminie od powstania lub ustania jednej ze wskazanych okoliczności.

Informacje o aktywności sędziów w Internecie będą jawne – zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj także:

Nowa ustawa PiS ws. sądownictwa – co zawiera

W czwartek wieczorem do Sejmu trafiła obszerna nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Projekt to odpowiedź partii rządzącej na ostatnie zamieszanie w sądownictwie, którego powodem jest wyrok Izby Pracy Sądu Najwyższego z 5 grudnia. Stwierdzono w nim, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE, a obecna KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym.

Nowa ustawa autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość złożenia z urzędu (ewentualnie przeniesienie na inne miejsce służbowe) sędziów, którzy podejmą działa „w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim". Chodzi o zakazanie sędziom badania legalności powołania sędziego nominowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa i powołanego przez Prezydenta.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM