Wiceszefowa Komisji Europejskiej w Polsce. Rozmowy o reformie sądownictwa i praworządności

Celem dzisiejszych spotkań wiceszefowej KE Very Jourovej ma być m.in. doprowadzenie do tego, by prezydent Andrzej Duda nie podpisywał ustawy dyscyplinującej sędziów, uchwalonej w ubiegłym tygodniu.

Aktualizacja: 29.01.2020 04:14 Publikacja: 28.01.2020 07:41

Foto: materiały Sejmu

Ziobro: zaproponowałem kompromis

- W drodze kompromisu zaproponowałem chęć przekonania kolegów z rządu do przemyślenia opracowania nowego systemu wyłaniania sędziów w Polsce - powiedział po spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak wyjaśnił, chodzi o przeniesienie wprost rozwiązań z Niemiec, gdzie sędziów wybierają wyłącznie politycy.

Ziobro zastrzegł, że nie widzi możliwości powrotu do modelu korporacyjnego (wybierania części Krajowej Rady Sądownictwa przez samorząd sędziowski - red.), który jego zdaniem był, dysfunkcjonalny.

"Nikt nie wydawał wyroków"

Wiceszefowa Komisji Europejskiej - Vera Jourova - spotkała się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Po spotkaniu rzecznik SN Michał Laskowski powiedział, że "nie było żadnych konkluzji i werdyktów. Nikt nie wydawał wyroków, kto ma rację".

"Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom"

Spotkanie Very Jourovej z Adamem Bodnarem zakończyło się po 11. Adam Bodnar poinformował, że na spotkaniu omawiane były kwestie związane z reformą sądownictwa i wpływem rządowych reform sadownictwa na przestrzeganie praw i wolności obywatelskich.

Jourova powiedziała potem dziennikarzom, że "jest otwarta na dialog, ale jednocześnie jest zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom" w Polsce, która jej zdaniem  "jest czymś bardzo szkodliwym".

- Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę - zaznaczyła wiceszefowa KE.

- Jestem bardzo wdzięczny, że pani przewodnicząca zdecydowała się odwiedzić biuro rzecznika. Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim UE i państwie, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

Pytany, czy widzi szansę na wyjście z konfliktu wokół sądownictwa odparł, że zawsze istnieje taka szansa.

- Jeśli jednak prezydent podpisze nowelę ustaw sądowych to konflikt ten będzie narastał - dodał Bodnar.

"To moja pierwsza wizyta w nowej kadencji Komisji. Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna. Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu UE" – napisała Jourova w oświadczeniu przekazanym  przez Komisję Europejską przed spotkaniami w Warszawie.

Jak donosi RMF FM, po wtorkowym spotkaniu z wiceprzewodniczącą KE marszałek Senatu powiedział, że informował unijną komisarz o przygotowanej przez Senat tzw. ustawie naprawczej, która miałaby wygasić mandaty członków nowej KRS i znieść Izbę Dyscyplinarną. - Po to, by nad Polską nie wisiało ryzyko zamrożenia środków unijnych - wyjaśniał.


- Namawiamy, żeby wszystkie opcje, także prezydent i premier, usiadły do stołu. Żeby wyjść z tej sytuacji, która jest ewidentnym impasem - mówił  Grodzki.

Jak mówił,  "jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności".

- Takie ryzyko pani przewodnicząca Jourova widzi, choć do decyzji budżetowych jest jeszcze daleko - powiedział marszałek Senatu.

- Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, które będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych - poinformował marszałek Senatu.

Jourova ma się jeszcze spotkać z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, I prezes Sądu Najwyższego, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Komisarz Jourova nie wyraziła zainteresowania spotkaniem ani z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, ani z przedstawicielami Izby Dyscyplinarnej czy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, chociaż te instytucje zwracały się za naszym pośrednictwem do Komisji Europejskiej - poinformował wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.



Według RMF FM, celem dzisiejszych spotkań Jourovej ma być m.in. doprowadzenie do tego, by prezydent Andrzej Duda nie podpisywał ustawy dyscyplinującej sędziów, uchwalonej w ub. tygodniu.

- Jeżeli ustawę prezydent podpisze, to KE niezwłocznie rozpocznie procedurę o naruszenie prawa UE, która może zakończyć się pozwem do TSUE - donosi RMF FM.

Czytaj też:

Kiedy TSUE zdecyduje, czy zawiesić Izbę Dyscyplinarną?

TSUE przyjął wniosek KE ws. zawieszenia izby dyscyplinarnej SN

W miniony piątek Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu  wniosek  o zawieszenie działania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu wydania ostatecznego wyroku w  sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Chodzi o skargę jaką w październiku 2019 r. KE skierowała do TSUE przeciwko Polsce.

Kilka dni temu rzecznik KE Christian Wigand stwierdził, że niezależność i prawomocność Trybunału Konstytucyjnego w Polsce została "poważnie podważona" i  nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Jak powiedział, KE jest bardzo zaniepokojona sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności. Jego zdaniem  rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii.

Rząd RP ocenił jego wypowiedź jako niedopuszczalną.

- Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie – powiedział w sobotę wiceminister Jabłoński po spotkaniu z szefem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Markiem Prawdą.

Ziobro: zaproponowałem kompromis

- W drodze kompromisu zaproponowałem chęć przekonania kolegów z rządu do przemyślenia opracowania nowego systemu wyłaniania sędziów w Polsce - powiedział po spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego