Sprzeciw środowiska budzi ostatni pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości: zniesienie obligatoryjnych wydziałów rodzinnych i do spraw nieletnich w sądach rejonowych, co – zdaniem sędziów – oznacza likwidację wielu z nich. Za zmianami przemawiać mają oszczędności. Sędziowie twierdzą, że to ryzykowna reforma, ponieważ stracą na niej najmłodsi. Będzie bowiem mniej profesjonalnie, a procesy potrwają dłużej.
[srodtytul]Walczą o swoje[/srodtytul]
Głos w sprawie zabrało właśnie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce. W podjętej uchwale sędziowie jednomyślnie sprzeciwiają się pomysłom MS. O swoich zastrzeżeniach chcą informować rzecznika praw dziecka, rzecznika praw obywatelskich oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów dla Nieletnich i Rodziny.
Wystąpią m.in. do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, i Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o opinię, jakie skutki dla tych resortów może spowodować likwidacja pionu sądownictwa rodzinnego.
– To fatalny pomysł – ocenia dla „Rz” Ewa Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia. I uważa, że zniesienie obligatoryjności wydziałów może być najprostszym sposobem na oszczędności.