Reklama
Rozwiń

Koniec zamieszania z ławnikami

Wraz z nową ustawą w życie wchodzi zmieniona karta zgłoszenia kandydata na ławnika

Publikacja: 14.06.2011 04:50

Koniec zamieszania z ławnikami

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Od kilku tygodni kandydaci na ławników nie mieli łatwego życia. Nie pomagały im samorządy ani sądy. Nikt tak do końca nie wiedział, na jakich zasadach będzie przebiegał tegoroczny nabór na przedstawicieli społecznych w składach orzekających. Nowa kadencja ruszy w 2012 r. Dziś wszystko jest jasne.

Właśnie weszła w życie nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych. A wraz z nią niezbędne do wyboru rozporządzenie (DzU nr 121, poz. 693). Nową kartę kandydata można dostać bezpłatnie w urzędzie gminy. Ale nie tylko. Jest też dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. To warto wiedzieć, bo na zgłoszenie kandydatury zostało już tylko kilkanaście dni (do końca czerwca).

Po przeprowadzeniu wyborów rada gminy prześle właściwemu sądowi karty kandydatów, których wybrano na ławników. Pozostali mają dwa miesiące na odebranie dokumentów. Nieodebrane zostaną zniszczone.

O funkcję będą się mogli ubiegać nie tylko zatrudnieni, ale i biznesmeni, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub mieszkają w miejscu kandydowania co najmniej rok.

Rady gmin zasięgną informacji o ławnikach u komendantów wojewódzkich policji. Konieczny jest bowiem wybór osób o „niewątpliwie nieskazitelnym charakterze". Chodzi o ewentualne informacje o złamaniu przez kandydata prawa, kontaktach ze środowiskami przestępczymi, uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków.

Zanim rada gminy odwoła ławnika, będzie musiała go nie tylko wysłuchać, ale i zasięgnąć opinii kolegium sądu oraz rady ławniczej.

Nowela enumeratywnie wylicza czynności, za które ławnikowi przysługuje pieniężna rekompensata. Chodzi o: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzanie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej.

Ławnicy będą wyznaczani do spraw według kolejności na liście i stosownie do obciążenia, a w sprawach pracowniczych w składzie orzekającym mają zasiadać osoby, którym ta dziedzina prawa jest dobrze znana.

– To bardzo ważny przepis – tłumaczy „Rz" Andrzej Kawęczyński orzekający właśnie w sprawach pracowniczych. – To trudna dziedzina prawa i każdy merytoryczny głos może pomóc.

Podstawa prawna:

- nowela prawa o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2011 r. nr 109, poz. 627)

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Sędziowie i sądy

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono