Sprzeciw wobec likwidacji Sądu Rejonowego w Żaganiu

Publikacja: 03.01.2012 19:40

Sprzeciw wobec likwidacji Sądu Rejonowego w Żaganiu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości wynika, że z dniem 1 lipca 2012 r. w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zielonej Górze znosi się między innymi Sąd Rejonowy w Żaganiu i w Sądzie Rejonowym w Żarach tworzy się:

- Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Żaganiu do rozpoznawania spraw cywilnych z obszaru dotychczasowej właściwości Sądu Rejonowego w Żaganiu,

- Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Żaganiu do rozpoznawania spraw karnych z obszaru dotychczasowej właściwości Sądu Rejonowego w Żaganiu,

- Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich z siedzibą w Żaganiu do rozpoznawania spraw rodzinnych i nieletnich z obszaru dotychczasowej właściwości Sądu Rejonowego w Żaganiu.

W związku z powyższym Prezes Sądu Rejonowego w Żaganiu Paweł Jabłoński wyraził zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian.

- Przesłany do zaopiniowania projekt nie zawiera uzasadnienia i nie podaje przyjętych kryteriów planowanych zmian organizacyjnych, dlatego też nie może być  postrzegany jako pełny projekt. - Nie określa on między innymi, tego co będzie ze sprawami wieczystoksięgowymi, sprawami pracowniczymi oraz zespołami kuratorów sądowych do spraw karnych i rodzinnych - stwierdził Prezes Sądu Rejonowego w Żaganiu.

Zwrócił on uwagę na sprzeczność pomiędzy treścią samego projektu, a pismem skierowanym do niego przez Dyrektora Departamentu Organizacyjnego 19 grudnia 2011 r., informującym, że równolegle ze zniesieniem sądów rejonowych przewiduje się przekształcenie w wydziały zamiejscowe wszystkich wydziałów funkcjonujących aktualnie w tych jednostkach, a więc w przypadku Sądu Rejonowego w Żaganiu dotyczyłoby to również Wydziału Pracy i Wydziału Ksiąg Wieczystych.

- Zaś z publicznych wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości wynika, że w miejscowościach, z których zniesione będą sądy rejonowe, tworzone będą zazwyczaj tylko dwa wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych - karny i cywilny, a tylko w niektórych powstaną zamiejscowe wydziały rodzinne i ds. nieletnich. Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych, wieczysto-księgowych - stwierdził.

Podkreślił ponadto, że w przypadku Sądu Rejonowego w Żaganiu prowadzona jest racjonalna polityka wynagradzania pracowników i zawsze pozwala ona na efektywne ich wykorzystywanie na potrzeby sądu. - Zaś wysokość wynagrodzeń wszystkich urzędników sądowych dostosowana jest do sytuacji na rynku pracy w miejscu, w którym sąd ten funkcjonuje - dodał.

- Wysokość wynagrodzeń urzędników sądowych w Żaganiu z pewnością jest niższa niż osób wykonujących taką sama pracę w Zielonej Górze, Poznaniu, czy choćby w Żarach. W przypadku zniesienia tego sądu, przy obecnym poziomie świadomości pracowników, co do ich uprawnień pracowniczych, już w krótkim czasie zajdzie konieczność decydowania o wyrównaniu poziomu tych wynagrodzeń - czytamy w informacji opublikowanej na stronie Sądu Rejonowego w Żaganiu.

Więcej w serwisie:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo