Czy I prezes SN wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów?

Tu nie chodzi o prawnicze spory. Chodzi o wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej.

Aktualizacja: 12.07.2020 10:09 Publikacja: 11.07.2020 00:01

Małgorzata Manowska

Małgorzata Manowska

Foto: Fotorzepa, Sylwia Dominiak

Pytanie zawarte w tytule wydaje się naiwne. Przecież każdy wie, co to są sprawy dyscyplinarne sędziów. Najprostszą definicją jest przyjęcie, że jest to sprawa rozpoznawana w sądzie dyscyplinarnym, w którym możliwe jest zastosowanie kary lub innego środka dyscyplinarnego względem sędziego.

Tymczasem przy okazji sprawy o zezwolenie na pociągnięcie sędziego Igora Tulei do odpowiedzialności karnej (art. 80 usp) próbuje się przekonać opinię publiczną, że nie jest to sprawa dyscyplinarna. Tak twierdził publicznie wiceminister sprawiedliwości Warchoł, aktualny rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Stępkowski, a nawet pierwsza prezes SN – Małgorzata Manowska – w odpowiedzi z 9 czerwca 2020 r. na pismo rzecznika praw obywatelskich. Zdumiewająca przy tym jest argumentacja użyta przez pierwszą prezes: „Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej (...) nie jest postępowaniem rozstrzygającym o odpowiedzialności karnej. Przedmiotem postępowania o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej jest jedynie ustalenie, czy wersja wydarzeń przez oskarżyciela (...) jest wystarczająco uprawdopodobniona".

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a