Od dzisiaj pełnienie funkcji wizytatora można powierzyć sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości w departamencie lub biurze sprawującym nadzór nad działalnością notariuszy i organów samorządu notarialnego. Minister sprawiedliwości zmienił przepisy rozporządzenia o delegowaniu sędziów do resortu i do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Wszystkie sprawy osobowe notariuszy wymagają wyłącznie wydawania decyzji administracyjnych, co najczęściej poprzedzają badania typowe dla wizytacji. A to sprawia, że zadania wykonywane przez sędziów delegowanych do wykonywania czynności związanych z nadzorem nad notariatem stają się wyjątkowe na tle zadań MS dotyczących innych zawodów prawniczych.
Powierzenie funkcji wizytatora sędziemu delegowanemu do MS ma podkreślać wobec wizytowanych podmiotów jego szczególne kwalifikacje i kompetencje – uzasadniają autorzy zmiany.
Zapewniają też, że nowe przepisy nie zwiększą liczby sędziów delegowanych, bo nadzór nad notariatem będą wykonywali sędziowie delegowani do MS jako główni specjaliści.
W delegacji w MS jest dziś 126 sędziów. Samo środowisko bardzo krytycznie ocenia skalę delegacji. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia chce ograniczyć okres delegacji do dwóch lat.
Sędzia zwalniałby etat w macierzystym sądzie i przechodziłby na etat ministerialny z prawem powrotu po wyczerpaniu delegacji. Po przekroczeniu dozwolonego czasu stawałby się urzędnikiem i o pracę sędziego musiałby się ubiegać od nowa.