Reklama
Rozwiń

Dyżury w sądach i prokuraturze niezgodne z prawem? "Solidarność" interweniuje

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o pilną interwencję w sprawie nieprawidłowości związanych z organizacją dyżurów pracowniczych.

Publikacja: 23.01.2025 17:06

Dyżury w sądach i prokuraturze niezgodne z prawem? "Solidarność" interweniuje

Foto: PAP/Albert Zawada

mat

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury alarmują o systematycznym naruszaniu prawa do odpoczynku oraz braku właściwej rekompensaty za czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Jak podkreślają, problem dotyka pracowników sądów powszechnych i prokuratury w całym kraju.

W piśmie do Głównego Inspektora Pracy przypominają, że kwestia organizacji dyżurów w sądach powszechnych jest regulowana przede wszystkim przez przepisy Kodeksu pracy, w szczególności art. 151⁵, który określa zasady pełnienia dyżurów pracowniczych. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, przy czym czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono