Reklama
Rozwiń

Expose Szydło: Niższe podatki i sprawne sądy

Obniżka CIT dla mniejszych spółek i podwójny odpis inwestycyjny – te zapowiedzi Beaty Szydło powinny najbardziej ucieszyć przedsiębiorców.

Aktualizacja: 18.11.2015 19:37 Publikacja: 18.11.2015 19:21

Beata Szydło

Beata Szydło

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Spółki do 1,2 mln euro przychodu rocznie płacić będą tylko 15-proc. podatek. Ta zmiana wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT przygotowanego przez PiS i potwierdziła ją wczoraj premier w sejmowym exposé. Firmy z większymi obrotami zostają na 19-proc. stawce.

Wszystkie spółki będą mogły natomiast skorzystać z zapowiadanego przez Beatę Szydło podwójnego odpisu inwestycyjnego, czyli ulgi na zakup i wytworzenie środków trwałych. Zdaniem Mariusza Korzeba, doradcy podatkowego i eksperta Pracodawców RP, to bardzo dobry pomysł. – Polskie przedsiębiorstwa, aby być bardziej konkurencyjne, muszą stawiać na rozwój i innowacje, a takie wsparcie może pozytywnie wpłynąć na kondycję gospodarki – mówi.

Paweł Szymański, doradca podatkowy z kancelarii MDDP, dodaje, że proponowane przepisy o odpisie inwestycyjnym wymagają dopracowania, aby firmy faktycznie skorzystały z podwójnego – tak jak zapowiada premier – odliczenia.

W exposé przypomniane zostały też inne zapowiedzi PiS dotyczące reformy systemu podatkowego. Między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, walka z wyłudzeniami w VAT, usprawnienie administracji skarbowej.

Premier proponuje też ważną zmianę w systemie oświaty – likwidację godzin karcianych. Chodzi o dwie godziny tygodniowo, które nie wchodzą w skład osiemnastogodzinnego pensum nauczycielskiego. Nie są też dodatkowo płatne. Według obecnego prawa nauczyciele przepracowują 40 godzin. Połowę z tego spędzają z uczniami, pozostałe 20 godzin powinni poświęcić między innymi na szkolenia i przygotowanie do zajęć.

– Obecnie godziny karciane są spędzane na świetlicy. Nauczyciele poświęcają ten czas także na zajęcia wyrównawcze. Ich likwidacja będzie pociągała za sobą konieczność zatrudnienia kolejnych nauczycieli – mówi Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

Związkowcy popierają tę zmianę.

– To realizacja jednego z naszych postulatów, ale nie jest to kluczowa kwestia w polskiej oświacie. Należy ją przede wszystkim dofinansować – uważa Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

W exposé padła także propozycja zwolnienia z opłat za przedszkola dzieci z najuboższych rodzin.

Beata Szydło zapowiada też zmiany w sądownictwie gospodarczym. Chce walczyć z korupcją przez zmianę prawa. Zamierza je zabezpieczyć przed wpływem lobbystów.

Wspomniała też o niskim zaufaniu do sądów. – Polacy często mówią, że polski system sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy dla tych, którzy są słabsi, biedni, których nie stać na to, by mogli mieć wsparcie ze strony kancelarii adwokackich – mówiła premier.

– To bardzo trudne zadanie – ocenia socjolog Michał Polan. Zauważa, że z sądu zawsze ktoś wychodzi niezadowolony, bo przegrał sprawę. I dodaje, że choć oczywiście opowiada się za sprawiedliwością, to warto ludziom uświadamiać, że nie da się wszystkich zadowolić.

—a.ł., kwa, wp

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono