Jak pracują sądy na terenach powodziowych? Jest nowy komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało we wtorek 17 września nowe informacje na temat pracy sądów na terenach dotkniętych skutkami powodzi.

Publikacja: 17.09.2024 14:52

Sąd Rejonowy, zdjęcie poglądowe

Sąd Rejonowy, zdjęcie poglądowe

Foto: rp.pl / Mateusz Adamski

mat

Już w niedzielę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z powodzią odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia w sądach rejonowych w Prudniku, Kłodzku, Nysie i Kamiennej Górze. – Najtrudniejsza sytuacja jest w Sądzie Rejonowym w Nysie, gdzie woda zalała jeden z budynków sądu, w którym mieści się m.in. archiwum – mówił „Rzeczpospolitej” sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

We wtorek przekazano nowe informacje na temat sądów z apelacji wrocławskiej:

  • Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu – sesje odwołane we wtorek 17.09. W sądzie pozostają tylko wyznaczeni pracownicy.
  • Sąd Rejonowy w Nysie – zamknięty od 16 do 18 września 2024 r.
  • Sąd Rejonowy w Kłodzku – sąd pracuje, ale mogą wystąpić problemy kadrowy ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola oraz brak dojazdu do pracy.
  • Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze – sąd pracuje, ale zostały odwołane rozprawy.
  • Sąd Rejonowy w Prudniku – 16 września 2024 r. odwołano rozprawy.

W komunikacie podkreślono, że żaden z sądów z obszaru apelacji katowickiej, dotknięty skutkami intensywnych opadów, nie został zamknięty.

Powódź zdezorganizowała pracę prokuratury

Wielka woda, która nawiedziła Dolny Śląsk i Opolszczyznę, zdezorganizowała również pracę prokuratury. Od poniedziałku nie działają prokuratury rejonowe w Prudniku i Nysie w okręgu opolskim, w Bystrzycy i Kłodzku w okręgu świdnickim, a także Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim w okręgu jeleniogórskim. – Wszystkie te jednostki są zamknięte do odwołania. W tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa przerwa. Prokuratura jako całość nie zawiesza postępowania i jednostki nadrzędne, a więc prokuratury okręgowe w Opolu, Świdnicy i Jeleniej Górze, będą miały baczenie na to, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami – powiedziała Anna Zimoląg, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

We wtorek podano, iż Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim wznowiła działalność.

Pomoc prawna w innym miejscu, zdalnie lub hybrydowo

W poniedziałek resort przekazał informację o możliwym zmianie miejsca udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. "W związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej na terenie części trzech województw udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej może się tam odbywać także zdalnie, w innym niż dotychczas miejscu lub hybrydowo. Decyzję o sposobie udzielania pomocy podejmuje starosta" - podano.

Zmiany mogą dotyczyć następujących powiatów:

  • w województwie dolnośląskim – powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra;
  • w województwie opolskim – powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • w województwie śląskim – powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.

Zmiana w funkcjonowaniu Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenach powodziowych

W związku z sytuacją powodziową zamknięte zostały niektóre punkty działające w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Nysie prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;
  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Prudniku prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;
  • Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym w Jeleniej Górze prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego ‘GRONO”;
  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Kamiennej Górze prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego ‘GRONO”.

Resort sprawiedliwości poinformował, iż w miarę możliwości punkty udzielają pomocy zdalnie.

Czytaj więcej

Powódź zmyła sprawy z wokand

Już w niedzielę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z powodzią odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia w sądach rejonowych w Prudniku, Kłodzku, Nysie i Kamiennej Górze. – Najtrudniejsza sytuacja jest w Sądzie Rejonowym w Nysie, gdzie woda zalała jeden z budynków sądu, w którym mieści się m.in. archiwum – mówił „Rzeczpospolitej” sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Sądy i trybunały
Rok po wyborach. Ślimacze tempo marszu Donalda Tuska ku praworządności