HFPC do Prezydenta ws. niepodpisywania ustawy o TK

W nocy z 23 na 24 grudnia 2015 r. Senat przyjął kontrowersyjną ustawę nowelizującą tryb działania Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa trafiła teraz do podpisu na biurko Prezydenta. HFPC apeluje o jej niepodpisywanie i skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Publikacja: 24.12.2015 08:36

HFPC do Prezydenta ws. niepodpisywania ustawy o TK

Foto: Adobe Stock

W piśmie do Prezydenta HFPC zwraca uwagę, że ustawa narusza zasady niezawisłości sędziego oraz niezależności i odrębności władzy sądowniczej oraz trójpodziału władzy. Co więcej, ustawa została przyjęta z naruszeniem zasad procesu legislacyjnego, a jej wdrożenie będzie wiązać się z paraliżem prac TK i uniemożliwi pełnienie przez Trybunał jego konstytucyjnych zadań.

HFPC alarmuje, że uniemożliwienie sprawnego funkcjonowania Trybunału będzie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami na poziomie prawa międzynarodowego. Brak zapewnienia efektywnych mechanizmów dochodzenia praw przed Trybunałem Konstytucyjnym skutkować będzie zmianą linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ zmieniają się dostępne i skuteczne mechanizmy ochrony praw i wolności na poziomie krajowym.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr