Reklama
Rozwiń

Julia Przyłębska reaguje na uchwałę Sejmu. Wygłosiła specjalne oświadczenie

W związku z przyjętą w środę przez Sejm uchwałą, prezes TK Julia Przyłębska wygłosiła oświadczenie za pośrednictwem oficjalnej strony Trybunału.

Publikacja: 06.03.2024 22:08

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Foto: trybunal.gov.pl

mat

Na wstępie swojego wystąpienia Julia Przyłębska stwierdziła, że podjęta w środę uchwała Sejmu w sposób rażący narusza obowiązujące prawo, trójpodział władzy, stanowi pogwałcenie konstytucji, która jest najwyższym prawem w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalej Przyłębska przypomniała, że praprzyczyną sporu o Trybunał było uchwalanie 25 czerwca 2015 r. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. - 8 października 2015 r. Sejm wybrał pięć osób na stanowiska sędziów, które były obsadzone, albowiem kadencja sędziów kończyła się 6 listopada, 2 grudnia i 8 grudnia 2015 r. - mówiła prezes TK. - 25 listopada Sejm VIII kadencji podjął pięć uchwał, stwierdzających brak mocy prawnej uchwał z 8 października, którego konsekwencją było ponowne otwarcie procedury wyboru na stanowisko sędziego. Poprzednia procedura nie została zakończona, a więc Sejm był właściwy do podjęcia takiej uchwały. W konsekwencji Sejm VIII kadencji dokonał wyboru pięciu sędziów TK, którzy następnie złożyli ślubowanie wobec prezydenta i stawili się osobiście w Trybunale, celem podjęcia obowiązków sędziego. W ten sposób zakończona procedura wyboru i nastąpiło objęcie urzędu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z art. 5 ustawy o statusie sędziów TK — wskazała Przyłębska. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono