SN podjął decyzję ws. sędziego oskarżonego o zbrodnie komunistyczne

Sąd Najwyższy zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego w stanie spoczynku Czesława L. oskarżonego o zbrodnie komunistyczne.

Publikacja: 20.02.2024 17:16

SN podjął decyzję ws. sędziego oskarżonego o zbrodnie komunistyczne

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Wniosek w sprawie immunitetu sędziego w stanie spoczynku Czesława L. złożył prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. Podstawą było popełnienie czterech czynów. Jak pisał „Dziennik Łódzki”, Czesław L. zasiadał w składzie sądu wojskowego, który skazał na rok więzienia Mariana K. ze Zduńskiej Woli za to, że wykonał i rozwiesił w mieście pięć plakatów o treści "Grudzień 81 — nie zapomnimy". Według sędziów, Marian K. rozpowszechniał w ten sposób fałszywe wiadomości w celu wywołania niepokoju społecznego. Sędziowie wykazali tu swego rodzaju umiarkowanie, bo prokurator uważał, że Marian K. osłabiał w ten sposób gotowość obronną państwa.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zezwoliła pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w zakresie dwóch czynów kwalifikowanych jako zbrodnia komunistyczna i zbrodnia przeciwko ludzkości. Równocześnie odmówiono zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tego sędziego w odniesieniu do dwóch innych czynów z wniosku IPN.

Uchwałę podjął Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej sędzia SN, Wiesław Kozielewicz.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Przypomnijmy, iż we wrześniu ubiegłego roku  Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w pełnym składzie podjęła uchwałę, że za zbrodnię sądową sędzia może odpowiadać karnie. Do uznania, że doszło do zbrodni przeciwko ludzkości, wystarczy jeden przypadek orzekania, a sędzia może bronić się przed odpowiedzialnością karną, ujawniając elementy narady. Uchwała ta ma moc zasady prawnej.

Sygn. akt I ZI 27/22​

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy: za orzekanie w stanie wojennym sędzia może odpowiadać karnie
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego