"Przecieram oczy ze zdumienia". Zastępca Ziobry o stanowisku Morawieckiego

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odniósł się na Twitterze do stanowiska szefa rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Publikacja: 28.03.2023 14:30

"Przecieram oczy ze zdumienia". Zastępca Ziobry o stanowisku Morawieckiego

Foto: PAP/Rafał Guz

Liczące blisko 100 stron stanowisko Prezesa Rady Ministrów z 24 marca 2023 r. to pierwsze z pisemnych stanowisk, które powinny być złożone w Trybunale zanim ten rozpozna wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

W swoim stanowisku Prezes Rady Ministrów stwierdza, że zaskarżone przez prezydenta przepisy dotyczące testu niezależności sędziego oraz przekazujące sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego są zgodne z konstytucją.

"Przypomnieć należy, że celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających Polsce złożenie pierwszego wniosku o płatność funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. (...) Ustawa będąca przedmiotem niniejszego postępowania pozwala w sposób zgodny z konstytucją uzyskać należne Polsce środki szczególnie potrzebne na rozwój w okresie znaczących wyzwań gospodarczych" - podkreślono w stanowisku szefa rządu podpisanym z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.

Czytaj więcej

Morawiecki inaczej niż Duda. Jest stanowisko premiera ws. ustawy o SN

Do tego stanowiska odniósł się we wtorek w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. Na wstępie stwierdził, iż czytając je "przeciera oczy ze zdumienia". Dlaczego? - Według tego stanowiska ustawa o SN stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa UE. Prawem UE ma być m.in. interpretacja traktatów UE z orzeczenia TSUE, która na wniosek Premiera została przez TK uznana za niekonstytucyjną... Zatem, Premier w swoim stanowisku odrzucił i zignorował orzeczenie TK, które dokładnie w tej sprawie TK wydał na jego wniosek... Ponadto, w kilku innych miejscach Premier wskazuje, że status sądów należy oceniać przez pryzmat orzeczeń TSUE i ETPCz, co w jeszcze innych wyrokach TK uznał za niekonstytucyjne - wytyka Kaleta.

Przypomnijmy, że skierowana do TK nowelizacja miała wypełniać jeden z kamieni milowych - warunków do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, które postawiła polskiemu rządowi Komisja Europejska.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach