SN tłumaczy, skąd trudna sytuacja orzecznicza w Izbie Cywilnej

Istotny wzrost liczby wpływających spraw, zwłaszcza frankowych, oraz nieobsadzenie 40 proc. stanowisk to - według Sądu Najwyższego - prawdziwe przyczyny trudnej sytuacji orzeczniczej w Izbie Cywilnej.

Publikacja: 28.03.2023 12:07

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

"Faktem jest trudna sytuacja orzecznicza w Izbie Cywilnej, jednak całkowicie fałszywe są formułowane przy tej okazji w mediach twierdzenia, jakoby wynikać miała ona z wadliwego zarządzenia Izbą lub z braku zaangażowania sędziów"  - głosi komunikat opublikowany na stronie Sądu Najwyższego.

Jak informowaliśmy w połowie marca, prezes SN prof. Małgorzata Manowska zarządziła przejściowe i częściowe oddelegowanie ponad 20 sędziów z izb Pracy oraz Kontroli Nadzwyczajnej do orzekania w Izbie Cywilnej.  Orzeczenia z ich udziałem mają zapadać już w kwietniu. Delegowani mają wesprzeć najbardziej obciążoną izbę SN , w której na na 43 etaty aż 18 jest nieobsadzonych. Wyznaczeni sędziowie - zarówno ze starego, jak i nowego - nadania mają nadal orzekać w swoich izbach, ale każdy z nich dostaje do rozpoznania kilka spraw miesięcznie także w Izbie Cywilnej.

Czytaj więcej

Obciążona Izba Cywilna SN otrzyma wsparcie. Pierwsze orzeczenia już w kwietniu

Wielu prawników krytycznie odniosło się do tego przedsięwzięcia wskazując na tragiczną sytuację kadrową i zaległości w Izbie Pracy oraz marginalizację kompetencji potrzebnych do orzekania w Izbie Cywilnej. 

Serwis OKO.press przypomniał zaś, że powołana we września 2021 r. na prezesa Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka pod koniec tego roku przeprowadziła wraz z I Prezes SN reorganizację, która miała usprawnić pracę Izby Cywilnej. W jej ramach m.in. odwołano starych sędziów ze stanowisk przewodniczących wydziałów. Zastąpili ich neo-sędziowie. Reorganizacja nie zlikwidowała jednak problemów z zaległościami - donosił OKO.press.

SN wyjaśnia, że w 2022 r. w porównaniu z rokiem 2020 dwukrotnie wzrósł wpływ spraw do Izby Cywilnej. Równocześnie, od 2019 r. liczba sędziów orzekających w Izbie Cywilnej systematycznie spada. Średnia obsada w 2019 r. wynosiła około 33 sędziów, zaś w 2022 r. około 25 sędziów. W 2022 r. nieobsadzonych pozostawało ponad 40 proc. etatów.

Obciążenie sędziów orzekających w Izbie Cywilnej istotnie wzrosło, ale równocześnie sędziowie orzekający w Izbie Cywilnej załatwiali w 2022 r. istotnie więcej spraw niż w latach ubiegłych: o 50 proc. więcej niż 2019 r., o 46 proc.  więcej niż w 2020 r., o 27 proc. więcej niż w 2021 r.

SN publikuje wykres obrazujący "rzeczywiste obciążenie sędziów Izby Cywilnej na tle całego Sądu Najwyższego" i wskazujący na liczbę sędziów poszczególnych Izb Sądu Najwyższego na dzień 31 grudnia 2022 r., wpływ i załatwienia roczne oraz średni roczny wpływ na sędziego i średnia roczna liczba załatwień (z pominięciem ID i IOZ):

Sąd Najwyższy

"Tym samym twierdzenia jakoby wzrost zaległości w Izbie Cywilnej wynikał z wadliwego zarządzania Izbą lub braku wystarczającego zaangażowania większości orzekających w niej sędziów są całkowicie bezpodstawne." - głosi komunikat SN.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach