Prezes sądu w Poznaniu odpowiada szefowej KRS ws. szkolenia z konstytucji

Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu - Krzysztof Lewandowski - odpowiedział w poniedziałek na pismo Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Szefowa KRS zwróciła się w nim o przeszkolenie z prawa konstytucyjnego sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła aktywistów oskarżonych o przerwanie mszy.

Publikacja: 20.03.2023 12:53

Sędzia Krzysztof Lewandowski na sali rozpraw Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Sędzia Krzysztof Lewandowski na sali rozpraw Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zdaniem sędziego Krzysztofa Lewandowskiego pismo Przewodniczącej KRS stanowi "absolutnie niedopuszczalną formę negatywnego komentarza Pani Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa do nieprawomocnego wyroku Sądu orzekającego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej".

Przypomina, że "zgodnie z art. 186 ust. 1 Konstytucji RP Krajowa Rada Sądownictwa winna stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów", a jak zaznacza Krzysztof Lewandowski "treść pisma bardzo daleko odbiega od ww. konstytucyjnego zadania KRS".

Prezes SO w Poznaniu zwrócił przy tym uwagę, że pismo zostało błędnie skierowane do Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, tymczasem sędzia Joanna Knobel, jest Sędzią Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, a nie Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jednocześnie sędzia Krzysztof Lewandowski podkreślił, że nie zamierza w żadnym zakresie kierować, czy choćby sugerować skierowania sędzi Knobel na jakiekolwiek szkolenie.

Czytaj więcej

Sędziowie z Poznania bronią sędzi Knobel i krytykują szefową KRS

Przypomnijmy, iż w ubiegły poniedziałek 13 marca w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu sędzia Joanna Knobel uniewinniła 32 osoby oskarżone o zakłócenie mszy w poznańskiej katedrze. W ustnym uzasadnieniu sędzia powiedziała, że aktywne pojawianie się w kościołach polityków obozu władzy spowodowało, że przestały one być wyłącznie miejscem modlitwy. Antyaborcyjni aktywiści, protestujący po wyroku TK zaostrzającym karalność przerwania ciąży, również postanowili wykorzystać świątynię jako swoisty "megafon" i wyrazić swój sprzeciw wobec odbierania kobietom ich praw reprodukcyjnych. Sędzia wskazała, że wybór miejsca protestu miał związek z osobistym zaangażowaniem miejscowego arcybiskupa w forsowanie zakazu aborcji.

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się do Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztofa Lewandowskiego o "rozważenie możliwości skierowania" sędzi Knobel "na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego".

To pismo wzburzyło część środowiska sędziowskiego, gdyż zgodnie z Konstytucją RP sędzia, który wydaje wyrok, jest niezawisły. Zdaniem sędziów, pismo szefowej KRS tę zasadę narusza. Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów napisało, że "zachowanie Dagmary Pawełczyk-Woickiej należy ocenić jako nieetyczne, godzące w powagę sądu, naruszające godność innego sędziego i będące przejawem cynizmu oraz arogancji".

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Kto potrzebuje szkolenia z konstytucji
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach