Solidarna Polska o projekcie zmian w SN: Sprzeczne z konstytucją

Sejm będzie dziś zajmował się projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska wprost wyraża swoją dezaprobatę wobec proponowanych zmian, ale jednocześnie oferuje premierowi Morawieckiemu pomoc w wyjściu z kryzusu w wymiarze sprawiedliwości.

Publikacja: 15.12.2022 15:50

Solidarna Polska o projekcie zmian w SN: Sprzeczne z konstytucją

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca Sebastian Kaleta przedstawili stanowisko Solidarnej Polski wobec projektu - w ocenie partii zmiany naruszają polską Konstytucję, wprowadzają zasadnicze zmiany w obszarze sądownictwa, które ostatecznie mogą skutkować anarchizacją i dezorganizacją wymiaru sprawiedliwości, przede wszystkim w sądach, w których "rebelia" ma trwać już od pięciu lat. 

Wszystkie zmiany mają być wprowadzane kosztem obywateli i prawidłowo funkcjonującego sądownictwa - obywatele mają być pozbawieni pewności co do sędziów i wydawanych przed nich wyroków. Sędziowie mają uzyskać prawo do podważania statusu innych sędziów w dowolnym momencie, to skutkować może ryzykiem unieważnienia tysięcy wydanych wyroków, zarówno w sprawach cywilnych, ale także karnych skazujących na pozbawienie wolności. 

Minister wskazał, że wszystkie problemy, których obecnie jesteśmy świadkami rodzą się z szantażu Unii Europejskiej, a przede wszystkim Komisji Europejskiej, który dokonywany jest poprzez mechanizm warunkowości. Zdaniem prokuratora mechanizm zaprzecza ideom Unii i założeniam równego traktowania wszystkich państw członkowskich - państwa niepokorne względem Komisji stają się przedmiotem szykan i ingerencji politycznych. 

Czytaj więcej

Kaleta: Solidarna Polska będzie przeciwna nowelizacji ustawy o SN

Proponowane przepisy nie są wolą Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także prezydenta Andrzeja Dudy, czy samej kancelarii premiera, jest to jedynie odpowiedź na kierowany wobec Polski szantaż, którym przewodniczy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Sam szantaż w ocenie Ziobry miał rozpocząć się od prezydentury Niemiec w Unii Europejskiej, którymi kierowała wówczas kanclerz Merkel przy jednoczesnej, ścisłej współpracy z Donaldem Tuskiem. 

- Ostrzegaliśmy o tym postępowaniu Komisji od samego początku, podkreślił Zbigniew Ziobro, dodał, że cieszy z faktu iż coraz więcej polityków i publicystów dostrzega ciemne strony postępowania unijnych polityków, które miałoby służyć zmianie układu sił rządowych w Polsce. Jak przekazano w oświadczeniu celem Unii pod wpływem Niemiec ma być zmiana partii rządzącej w Polsce. 

Ziobro "wyciągnął rękę" do premiera Mateusza Morawieckiego i zaoferował wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości w projektowaniu przepisów i szukaniu możliwości wyjścia z kryzysu, w którym obecnie trwamy w zakresie sądownictwa i KPO. - W Unii nie nie ma woli porozumienia, a jest jedynie wola trwania w szantażu i wywieraniu nacisku na Polskę, w nakręcaniu tego szantażu aktywny udział bierze Donald Tusk. Sama Komisja również będzie szukała "wymówek", by nie wypłacić przysługujących nam środków - przekazał minister. 

Szereg problemów związanych z projektem wiceminister Sebastian Kaleta, wskazał on, że rodzi on wielkie ryzyka co do funkcjonowania państwa, są też niezgodne z Konstytucją, ale naruszają co najmniej 11 wyroków Trybunału Konstytucyjnego - granice Konstytucji nie są zachowane, podkreślił. Co więcej w planie działania Sejmu projekt został oznaczony jako unijny mimo iż dotyczy sądownictwa, a Unia Europejska nie posiada kompetencji w tym zakresie. - Podważanie statusu innego sędziego to zaproszenie do chaosu i anarchii, runie pewność prawa w Polsce, powiedział Kaleta. Wskazał również, że podważanie statusu sędziów to ryzyko anulowania około 10 milionów wyroków, które bezpośrednio dotykają. 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego