Reklama
Rozwiń

TK zajmował się karami nałożonymi na Polskę przez TSUE. Wniosek złożył Ziobro

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę do 14 grudnia 2022 r.

Publikacja: 18.10.2022 19:16

Prezes TK Julia Przyłębska, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Prezes TK Julia Przyłębska, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/ Jakub Kamiński / Albert Zawada

mat

W środę 19 października Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem Prokuratora Generalnego dotyczącym przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę kary ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Poprzednia rozprawa w tej sprawie miała odbyć się 14 września 2022 roku, jednak na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych TK odroczył ją bezterminowo. MSZ uargumentowało swoją prośbę złożonością rozpatrywanego problemu i jej precedensowym charakterem, ale także problemami kadrowymi z którymi boryka się Ministerstwo z związku prowadzonymi działaniami wojennymi na terenie Ukrainy.

Czytaj więcej

Kary TSUE dla Polski - w TK znów długa droga do wyroku

Wniosek do TK Zbigniew Ziobro skierował w listopadzie ubiegłego roku. „W ocenie Prokuratora Generalnego kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego TK” - informowała wówczas Prokuratura Krajowa.

PK podkreśliła konieczność „przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej”.

Prokurator Generalny zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim „TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego”.

„Prokurator Generalny zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego Trybunału do nałożenia na Polskę środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej” - dodała Prokuratura Krajowa, według której „chodzi o interpretację tych przepisów przyjętą w postanowieniach dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

Czytaj więcej

Ziobro składa wniosek do TK ws. przepisów dotyczących kar za Turów

We wrześniu ubiegłego roku TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Z kolei pod koniec października Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Wniosek rozpatrywał pełny skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego: Prezes TK Julia Przyłębska - przewodniczący, sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski - sprawozdawca.

Sygn. akt K 8/21

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców