Pod petycją "przeciwko niszczeniu praworządności w Polsce w trakcie wojny w Ukrainie" widnieją podpisy przedstawicieli Inicjatywy #Wolne Sądy, Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenia Sędziów „THEMIS”, Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, OgólnopolskieGO Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych, Archiwum Osiatyńskiego, Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, Prezydium Forum Współpracy Sędziów, Stowarzyszania Prokuratorów „Lex Super Omnia”.
Autorzy petycji zwracają uwagę, że od momentu agresji Rosji na Ukrainę polski rząd pozycjonuje się na arenie międzynarodowej jako obrońca wolności i demokracji, a jednocześnie przyśpieszył tempo "niszczenia standardów demokracji i państwa prawa" i "kontynuuje działania zmierzające do „putinizacji" polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz systemu ustrojowego".
"Premier Mateusz Morawiecki na forum międzynarodowym informuje o intensywnych działaniach polskiego rządu w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Tymczasem prawda jest taka, że realna pomoc dla uchodźców pochodzi głównie od organów samorządu oraz NGO-sów zaangażowanych w systemowe działania w tym zakresie, a także od tysięcy osób prywatnych, które spontanicznie pomagają, organizując transport z granicy, wyżywienie, zakwaterowanie itd. Pomoc rządu jest zdecydowanie niezaplanowana, spóźniona i niewystarczająca" - zauważają autorzy petycji.
Czytaj więcej
Faktyczna likwidacja niezależności prokuratorów, fasadowa zmiana ustroju prokuratury, ręczne sterowanie śledztwami, karne delegacje prokuratorów, nagrody i awanse dla wybranych – tak dorobek prokuratury z mijających 6 lat podsumowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim najnowszym raporcie.
Ich zdaniem nieprzypadkowo w czasie wojny w Ukrainie władze w Polsce podjęły szereg działań w celu "dalszego niszczenia praworządności".