Trybunał Konstytucyjny – legislacja przyspiesza

Na trwającym posiedzeniu Sejm zajmuje się dwiema ustawami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

Aktualizacja: 03.11.2016 17:51 Publikacja: 03.11.2016 17:30

Trybunał Konstytucyjny – legislacja przyspiesza

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W czwartek po południu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o statusie sędziów TK autorstwa posłów PiS. Sejm jednak odesłał projekt ponownie do Komisji Sprawiedliwości, ponieważ zgłoszono do niego poprawki. Opozycja wnioskuje o odrzucenie projektu. W jej ocenie prace przypominają polityczny sprint.

– PiS działa w tym wypadku wyłącznie w interesie partyjnym – ocenili posłowie Nowoczesnej.

To jeden z dwóch projektów ustaw złożonych już w Sejmie (trzeciego jeszcze nie zaprezentowano), które mają zastąpić obecną ustawę o Trybunale również autorstwa PiS.

Projekt ustawy o statusie sędziów TK wprowadza jawność oświadczeń majątkowych i konieczność przeprowadzenia badań lekarskich jako warunku orzekania w TK po osiągnięciu 70 lat (dwóch sędziów obecnie przekroczyło ten wiek).

Zdaniem Platformy Obywatelskiej ten rygor ma „upokorzyć sędziów TK". Podobna regulacja dotyczy już jednak sędziów SN.

Opozycja krytycznie ocenia też przepis mówiący, że sędzia po zakończeniu kadencji nie może prowadzić działalności publicznej, której nie da się pogodzić z niezawisłością sędziowską. Nazywa go próbą zamknięcia ust sędziom TK w stanie spoczynku.

Nie wiadomo, czy w piątek odbędzie się trzecie czytanie tego projektu. Wiadomo natomiast, że późnym wieczorem ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Ma ona, jak wskazuje sama nazwa, regulować postępowanie przed TK. W tym zakresie nie wprowadza jednak „rewolucyjnych" pomysłów, które PiS forsował we wcześniejszych projektach, np. głosowania nad wyrokiem większością 2/3 głosów.

Za to poważne zmiany dotyczą wyborów prezesa TK. Mają utrudnić sędziom z rekomendacji PO skupionym wokół prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, którego kadencja upływa 19 grudnia, przeforsowanie wyłącznie swoich kandydatów na nowego prezesa. Dzięki temu prezydent, do którego należy finalna decyzja, będzie miał wybór.

Natomiast trzeci, jeszcze niewniesiony projekt to przepisy wprowadzające obie opisane ustawy. Ma ustanowić ich datę wejścia w życie oraz przepisy przejściowe. Zapewne rozstrzygnie też o losie kilku czekających na publikację wyroków Trybunału.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr