Sąd Apelacyjny w Warszawie podważa wybór prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Sąd Apelacyjny w Warszawie pyta, czy sąd powszechny jest władny ocenić umocowania „osoby powołanej" na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego i dokonywania czynności za prezesa, jeżeli z dokumentów wynikać mogą wątpliwości co do prawidłowości wyboru.

Aktualizacja: 02.03.2017 10:00 Publikacja: 02.03.2017 06:42

Sąd Apelacyjny w Warszawie podważa wybór prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wątpliwości trójki sędziów SA (Ewy Kaniok, Roberta Obrębskiego i Beaty Kozłowskiej) zawarte są w kolejnych pytaniach zadanych na wypadek odpowiedzi twierdzącej na pierwsze.

Chodzi o to, że nie było uchwały Zgromadzenia Ogólnego TK o przedstawieniu prezydentowi kandydatów; że osoby uznane za kandydatów nie uzyskały większości Zgromadzenia Ogólnego; że w Zgromadzeniu nie uczestniczyli wszyscy sędziowie, którzy złożyli ślubowanie (nie było Stanisława Rymara); że nie uczestniczyło w nim trzech kandydatów wybranych przez poprzedni Sejm (z rekomendacji PO), a uczestniczyło trzech wybranych przez obecny Sejm (z rekomendacji PiS). Wreszcie, że zgromadzenie zwołał nie wiceprezes TK (Stanisław Biernat) i nie przewodniczył mu, ale sędzia Julia Przyłębska, p.o. prezesa TK.

Dodajmy, że grudniowe wybory nowego prezesa określała szczególna ustawa, a zarzuty z pytania SA formułowali wcześniej krytycy PiS w tym sporze.

SA zadał pytanie przy okazji raczej historycznej już sprawy, tj. zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego o odrzuceniu wniosku Andrzeja Rzeplińskiego z listopada 2016 r. o nakazanie mu niedopuszczania do czynności sędziego TK trzech sędziów z rekomendacji PiS, co konsekwentnie Rzepliński czynił.

Zdaniem prezes TK Julii Przyłębskiej sąd powszechny i Sąd Najwyższy nie mają umocowania do rozpoznawania takiego wniosku.

– Andrzej Rzepliński jest sędzią w stanie spoczynku. Kim jest w tym postępowaniu, że sąd umożliwił mu udział w nim i jeszcze zadawanie pytań – pyta prezes TK.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr