#RZECZoPRAWIE: Robert Rynkun-Werner: Arogancki sędzia największym problemem

- Z badań wynika, że adwokaci najgorzej oceniają zachowanie sędziów podczas rozpraw – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi adwokat Robert Rynkun-Werner.

Aktualizacja: 17.05.2017 16:02 Publikacja: 17.05.2017 14:02

#RZECZoPRAWIE: Robert Rynkun-Werner: Arogancki sędzia największym problemem

Foto: tv.rp.pl

Badania były przeprowadzone w celu sprawdzenia, w jakich obszarach wymiaru sprawiedliwości adwokaci stwierdzają największe uchybienia.

Ekspert zaznaczył, że adwokaci, jako profesjonaliści mają inne spojrzenie na sprawę niż społeczeństwo. Wskazał, że przeprowadzenie badań było konieczne, aby środowisko wiedziało w jakim kierunku prowadzić rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Zdecydowana większość badanych adwokatów ocenia wymiar sprawiedliwości negatywnie.

Wynika to z wielu wskaźników. 90% badanych oświadczyło, że w ostatnich pięciu latach spotkało się z aroganckim zachowaniem sędziego wobec stron postępowania, świadka czy pełnomocnika.

Adwokat wskazał, że sędziowie winni zwrócić na to uwagę. W jego opinii również, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury winna położyć większy nacisk na zajęcia z etyki czy zachowania na sali sądowej.

Sąd powinien być uprzejmy dla obywateli. Bardzo często bywa, że osoba, która stawia się na wezwanie jest przerażona wizytą w Sądzie, nie wie jak się zachować. W takich sytuacjach sędzia winien być uprzejmy i nie atakować obywatela nieuprzejmymi pouczeniami.

60% ankietowanych uznało, że rozmowa sędziego np. z pełnomocnikiem na korytarzu sądu, dotycząca m. in. wniosku dowodowego czy kolejnego terminu rozprawy nie jest naruszeniem zasad etyki.

Zwrócono również uwagę na konieczność poprawy kwestii organizacyjnych oraz wskazano, ze wszystkie rozprawy winny być nagrywane. Jak wskazał Rynkun-Werner, umożliwiłoby to również zarejestrowanie wszelkich niestosownych zachowań sędziów czy innych osób znajdujących się na sali.

Adwokat wskazał, że ankietowani uznali, że do poprawy jest także kwestia zmian proceduralnych.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach