Reklama
Rozwiń

Marek Domagalski - Rzecznicy nie zastąpią dobrych uzasadnień

Mimo że rzecznicy prasowi są w sądach od lat, praktyka tej służby trzeszczy, co pokazały choćby wyjaśnienia obecności pierwszej prezes Sądu Najwyższego w prezydenckim pałacu podczas nominacji sędziego TK.

Publikacja: 04.10.2017 02:00

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Nie zamierzam doradzać rzecznikom, jak mają wyjaśniać wpadki sądów.Skupię się na tym, co w pracy sądów jest najważniejsze, tj. na wyrokach, zwłaszcza tych budzących szersze zainteresowanie, czasem zresztą niespodziewane, na co rzecznicy też powinni być gotowi.

Aby wyroki zostały poprawnie odczytane przez media i – szerzej – opinię publiczną, muszą być dobrze uzasadnione, a więc klarowne, zwięzłe, i najlepiej wygłoszone zaraz po rozprawie (z rozsądną przerwą na naradę sędziowską). Zainteresowani, a zwłaszcza dziennikarze, którzy przecież nie żyją tylko daną sprawą, mają wtedy w pamięci informacje z rozprawy, zwykle są jeszcze w sądzie podsądni oraz ich pełnomocnicy, a ci są dodatkowym źródłem informacji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono