W środowisku prokuratorów i sędziów krąży od kilku dni tabela, przygotowana przez Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, zawierająca wyliczenie obniżki ich wynagrodzeń po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie.

Rzeczpospolita

– Przygotowaliśmy tę tabelę przy udziale specjalistów z zakresu budżetu. Na jej podstawie każdy prokurator i sędzia może zobaczyć, o ile mniej będzie zarabiał od 1 stycznia 2022 r. W rzeczywistości te straty będą jeszcze większe, bo w obliczeniach nie uwzględniono różnego rodzaju dodatków. Więc ci, którzy sprawują funkcje w prokuraturach i sądach, stracą często nawet o 30–40 proc. więcej – tłumaczy Jacek Skała, przewodniczący prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. I dodaje: – Dzwonią do mnie prokuratorzy z całej Polski i pytają, dlaczego za ciężką służbę, która przynosi do budżetu ogromne zyski, choćby tytułem wpływów z VAT, obniża się im płace. Jak wytłumaczą swoim rodzinom, że nagle zarabiają dużo mniej? Pytają również, jaka będzie nasza reakcja. Proponują, by wstrzymać stosowanie zabezpieczeń majątkowych, ograniczyć wnioski co do grzywien, nie stosować przepadku mienia na rzecz Skarbu Państwa czy też spowolnić sprawy VAT-owskie. Jesteśmy dalecy od takich drastycznych rozwiązań, bo liczymy, że rząd się opamięta i odmrozi płace, stosując przelicznik z II kwartału 2021 r.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: koniec z odliczeniem składki zdrowotnej

Winna składka

Zdaniem związkowców obniżka ich uposażeń w 2022 r. wynika z zastosowania wskaźnika wynagrodzeń z 2020 r., a nie, jak przewidują przepisy, z poprzedniego roku, czyli w tym przypadku z 2021 r. A także z przewidzianej w Polskim Ładzie podwyżki składki zdrowotnej. Choć śledczy i sędziowie nie płacą składek do ZUS, to od ich uposażeń potrącana jest 9-proc. składka na ubezpieczenie zdrowotne, która do tej pory nie podlegała odliczeniu tylko w wysokości 1,25 proc. Po zmianach do budżetu NFZ wpłynie pozostałe 7,75 proc. od ich wynagrodzeń.

– Obniżka uposażeń prokuratorów i sędziów w ramach tzw. Polskiego Ładu dziwi, bo dopiero co premier zapewniał o bardzo dobrej sytuacji budżetowej państwa i zapowiedział podwyżki w wojsku i opiece zdrowotnej – komentuje Mariusz Krasoń ze stowarzyszenia Lex Super Omnia.

– Nie będę dyskutował z ekonomiczno-społecznymi założeniami Polskiego Ładu, bo przewidziane w nim zmiany dotyczą nie tylko prokuratorów czy sędziów, ale wszystkich grup społecznych – dodaje sędzia Maciej Czajka ze Stowarzyszenia Sędziów Themis. – Martwi jednak to, że rządzący nie dotrzymują zawartej z nami umowy przewidującej coroczne określenie naszych wynagrodzeń według wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku. Przyszłoroczna obniżka wskazuje, że my i wszyscy obywatele jedziemy na tym samym wózku – podkreśla sędzia Czajka.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS uchwalony. Posłowie złagodzili podwyżki podatków

Nie zrekompensują

W odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej" resort sprawiedliwości stwierdził, że zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem w niewielkim stopniu odbiją się na dochodach sędziów. Podał wyliczenia, że sędzia sądu rejonowego, który zarabia dziś 10 750 zł na rękę, otrzyma 10 467 zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości dodało, że w tych kwestiach rozstrzygał minister finansów. Zastrzegło, że projekt budżetu na 2022 r. przewidywał podwyżki o ok. 3,8 proc. Resort wynegocjował, by ten wskaźnik wyniósł tyle samo w całej sferze budżetowej – 4,4 proc.

Problem w tym, że podwyżka nie zrekompensuje obniżki wynikającej z naliczenia wyższej składki zdrowotnej.