Już 166 chętnych do Sądu Najwyższego. Najwięcej adwokatów i radców

Poniedziałek jest ostatnim dniem zgłaszania kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 wakaty sędziowskie.

Aktualizacja: 30.07.2018 17:42 Publikacja: 30.07.2018 14:37

Już 166 chętnych do Sądu Najwyższego. Najwięcej adwokatów i radców

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Jak powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur, na godzinę 20. było 166 zgłoszeń od kandydatów na sędziów SN.

Do Izby Cywilnej zgłosiło się 31 kandydatów, do Izby Karnej - 6, do Izby Dyscyplinarnej - 77 osób, a do Izby Kontroli i Spraw Publicznych - 52 osoby.

Wśród kandydatów są: pracownicy naukowi - 19, adwokaci - 27, radcowie prawni - 28, notariusze - 8, prokuratorzy - 12, urzędnicy Prokuratorii Generalnej - 3, sędziowie WSA - 3, sędziowie apelacyjni - 14, sędziowie okręgowi - 16 i sędziowie rejonowi - 16 oraz jeden sędzia wojskowy.

Czytaj także: Proces rozmontowywania sądów ruszył na dobre

Z danych przedstawionych przez KRS wynika, że ok. 50 kandydatur wpłynęło od sędziów - w tym 16 od sędziów sądów rejonowych - 13 z nich zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, jeden do Izby Karnej, dwóch do Kontroli Nadzywczajnej i Spraw Publicznych, 16 od sędziów sądów okręgowych - w tym siedmiu zgłosiło sie do Izby Dyscyplinarnej, 3 - sędziów apelacyjnych, trzech z wojewódzkiego sądu administracyjnego i jeden z wojskowego sądu okręgowego.

Lex.pl informuje, iż zgłosiło się też blisko 60 adwokatów, radców prawnych i natoriuszy. 14 adwokatów (z 24) zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, najwięcej radców prawnych - 10 (z 26) - do Izby Kontroli i Spraw Publicznych. Wśród kandydatów jest też 12 prokuratorów - 11 chce orzekać w Izbie Dyscyplinarnej, jeden w Karnej, 17 pracowników naukowych, i trzech z Prokuratorii Generalnej.

Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się opiniowaniem kandydatów na pierwszym po wakacjach posiedzeniu, czyli około połowy września.

Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska