Jak powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur, na godzinę 20. było 166 zgłoszeń od kandydatów na sędziów SN.

Do Izby Cywilnej zgłosiło się 31 kandydatów, do Izby Karnej - 6, do Izby Dyscyplinarnej - 77 osób, a do Izby Kontroli i Spraw Publicznych - 52 osoby.

Wśród kandydatów są: pracownicy naukowi - 19, adwokaci - 27, radcowie prawni - 28, notariusze - 8, prokuratorzy - 12, urzędnicy Prokuratorii Generalnej - 3, sędziowie WSA - 3, sędziowie apelacyjni - 14, sędziowie okręgowi - 16 i sędziowie rejonowi - 16 oraz jeden sędzia wojskowy.

Czytaj także: Proces rozmontowywania sądów ruszył na dobre

Z danych przedstawionych przez KRS wynika, że ok. 50 kandydatur wpłynęło od sędziów - w tym 16 od sędziów sądów rejonowych - 13 z nich zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, jeden do Izby Karnej, dwóch do Kontroli Nadzywczajnej i Spraw Publicznych, 16 od sędziów sądów okręgowych - w tym siedmiu zgłosiło sie do Izby Dyscyplinarnej, 3 - sędziów apelacyjnych, trzech z wojewódzkiego sądu administracyjnego i jeden z wojskowego sądu okręgowego.

Lex.pl informuje, iż zgłosiło się też blisko 60 adwokatów, radców prawnych i natoriuszy. 14 adwokatów (z 24) zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, najwięcej radców prawnych - 10 (z 26) - do Izby Kontroli i Spraw Publicznych. Wśród kandydatów jest też 12 prokuratorów - 11 chce orzekać w Izbie Dyscyplinarnej, jeden w Karnej, 17 pracowników naukowych, i trzech z Prokuratorii Generalnej.

Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się opiniowaniem kandydatów na pierwszym po wakacjach posiedzeniu, czyli około połowy września.