Kolejne pytania Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE

Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z kolejnymi pytania prejudycjalnymi dotyczącymi reformy sądownictwa. Dotyczą one Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów izby dyscyplinarnej w SN. Pytania zostały wystosowane w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego od decyzji nowej KRS dotyczącej zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego.

Aktualizacja: 11.09.2018 15:00 Publikacja: 11.09.2018 13:47

Kolejne pytania Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE

Foto: Adobe Stock

Jak tłumaczył rzecznik SN, Michał Laskowski, pytanie dotyczy tego, czy sposób wyłaniania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa jest zgodny ze standardami europejskimi.

Pytania skierowane do TSUE brzmią następująco:

1) Czy art. 267 TFUE akapit 3 w związku z art. 19 ust. 1 i art. 2 TUE oraz art. 47 KPP należy interpretować w ten sposób, że utworzona od podstaw izba sądu ostatniej instancji Państwa Członkowskiego – właściwa do rozpoznania sprawy odwołującego się sędziego sądu krajowego - w której mają orzekać wyłącznie sędziowie wybrani przez organ krajowy mający stać na straży niezależności sądów (Krajowa Rada Sądownictwa), który z uwagi na ustrojowy model jego ukształtowania oraz sposób działania nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, jest sądem niezależnym i niezawisłym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej?

2) W przypadku odpowiedzi negatywnej na pierwsze pytanie, czy art. 267 akapit 3 TFUE w związku z art. 19 ust. 1 i art. 2 TUE oraz art. 47 KPP należy interpretować w ten sposób, że niewłaściwa izba sądu ostatniej instancji Państwa Członkowskiego spełniająca wymogi prawa Unii Europejskiej dla sądu, do której wniesiono środek zaskarżenia w sprawie unijnej, powinna pominąć przepisy krajowej ustawy wyłączające jej właściwość w tej sprawie?

Sąd Najwyższy wniósł o zastosowanie trybu przyspieszonego.

Przypomnijmy, iż są to już kolejne pytania prejudycjalne skierowane przez SN do TSUE. Ba początku sierpnia Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w związku z pytaniem prawnym, które znalazło się na wokandzie sądu postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie oraz Sąd Okręgowy w Łodzi również wystosowały pytania prejudycjalne do TSUE.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr