Reklama
Rozwiń

Johann: jeśli TSUE nakaże zmianę polskiego prawa absolutnie nie zgodzę się, by ten wyrok uznać

W rozmowie z Onetem decyzję SN - o wysłaniu do Luksemburga kolejnych pytań prejudycjalnych - skomentował Wiesław Johann, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Jak stwierdził, są to "niepotrzebne zabiegi, wynoszące polskie sprawy do Luksemburga".

Aktualizacja: 11.09.2018 17:39 Publikacja: 11.09.2018 17:14

Wiesław Johann

Wiesław Johann

Foto: tv.rp.pl

mat

Sąd Najwyższy wystosował dziś do Trybunału Sprawiedliwości UE dwa kolejne pytania prejudycjalne ws. niezależności władzy sądowniczej.

O ocenę działania Sądu Najwyższego portal Onet.pl zapytał wiceprzewodniczącego KRS, której pytania sądu dotyczą. Sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w Radzie podkreśla, że "zabiegi Sądu Najwyższego nie mają nic wspólnego z normalnym rozumieniem prawa". - Albo uznajemy porządek prawy, który obowiązuje w Polsce, albo nie - mówi Onetowi sędzia Johann. - A nadrzędnym aktem prawnym jest w naszym państwie konstytucja, wszystkie inne są jej podporządkowane - podkreśla. - Nie można więc traktować prawa wspólnotowego jako nadrzędnego wobec konstytucji. I jeśli mamy porządek prawny, który nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, to on obowiązuje, koniec, kropka - mówi wiceszef Krajowej Rady.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono