Johann: jeśli TSUE nakaże zmianę polskiego prawa absolutnie nie zgodzę się, by ten wyrok uznać

W rozmowie z Onetem decyzję SN - o wysłaniu do Luksemburga kolejnych pytań prejudycjalnych - skomentował Wiesław Johann, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Jak stwierdził, są to "niepotrzebne zabiegi, wynoszące polskie sprawy do Luksemburga".

Aktualizacja: 11.09.2018 17:39 Publikacja: 11.09.2018 17:14

Wiesław Johann

Wiesław Johann

Foto: tv.rp.pl

mat

Sąd Najwyższy wystosował dziś do Trybunału Sprawiedliwości UE dwa kolejne pytania prejudycjalne ws. niezależności władzy sądowniczej.

O ocenę działania Sądu Najwyższego portal Onet.pl zapytał wiceprzewodniczącego KRS, której pytania sądu dotyczą. Sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w Radzie podkreśla, że "zabiegi Sądu Najwyższego nie mają nic wspólnego z normalnym rozumieniem prawa". - Albo uznajemy porządek prawy, który obowiązuje w Polsce, albo nie - mówi Onetowi sędzia Johann. - A nadrzędnym aktem prawnym jest w naszym państwie konstytucja, wszystkie inne są jej podporządkowane - podkreśla. - Nie można więc traktować prawa wspólnotowego jako nadrzędnego wobec konstytucji. I jeśli mamy porządek prawny, który nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, to on obowiązuje, koniec, kropka - mówi wiceszef Krajowej Rady.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr