Krajowa Rada Sądownictwa odsyła sędziów do Trybunału Konstytucyjnego

Kancelaria Prezydenta potwierdza, że wśród wakatów, które mają być zapełnione poprzez konkurs przed KRS, są miejsca zwolnione przez sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

Aktualizacja: 15.11.2018 19:53 Publikacja: 15.11.2018 18:12

Krajowa Rada Sądownictwa odsyła sędziów do Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotolia.com

Krajowa Rada Sądownictwa wysłała do Naczelnego Sądu Administracyjnego 19 odwołań kandydatów na sędziów do Sądu Najwyższego. Chodzi o osoby negatywnie przez nią zaopiniowane. Czterech kandydatów do Izby Cywilnej, sześciu do Izby Dyscyplinarnej, dwóch do Izby Karnej i siedmiu do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Do odwołań dołączono odpowiedź Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie każdego z kandydatów.

Czytaj także: Andrzej Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego. Wbrew NSA

Odwołania wpłynęły do NSA razem, po to, by, jak twierdzi KRS, sąd mógł się nimi zająć w tym samym czasie i w tym samym składzie.

W związku z tym, że kilku kandydatów, składając odwołanie, powołuje się na niekonstytucyjność KRS, przed którą odbywał się konkurs na wakaty do Sądu Najwyższego, ta wnosi, by NSA zapytał Trybunał Konstytucyjny o rozstrzygnięcie. Chodzi o ustawę o KRS i wybór nowych jej członków.

Rada ma obecnie przerwę w posiedzeniach plenarnych, ale jej biuro ma sporo pracy. Obok odwołań wysłanych do NSA do KRS dotarła w czwartek odpowiedź z Kancelarii Prezydenta w sprawie wakatów do obsadzenia w Sądzie Najwyższym. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy konkurs przed KRS, który obwieszczeniem zainicjował prezydent, obejmuje stanowiska zwolnione przez sędziów przeniesionych w stan spoczynku. Z informacji, jaką otrzymała KRS, wynika, że w puli obwieszczonej przez prezydenta rzeczywiście są wakaty zwolnione przez sędziów przeniesionych w stan spoczynku zawiadomieniem prezydenta.

Rada już zdecydowała, co zrobi. Jest za wstrzymaniem się z konkursem.

Zwolennikiem takiego stanowiska jest m.in. sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, i Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w KRS. Obaj uważają, że ze względu na konflikt w środowisku sędziowskim należy w tej sprawie wykazać wstrzemięźliwość i poczekać, aż zostanie jednoznacznie przesądzone, jak należy postąpić.

– Krajowa Rada Sądownictwa nie jest od oceny stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE – uważa wiceprzewodniczący Wiesław Johann.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr