Przesądzona jest likwidacja odrębnej procedury gospodarczej (patrz ramka). Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza natomiast likwidować sądów gospodarczych, a dokładnie – odrębnych wydziałów gospodarczych w sądach rejonowych i okręgowych. Jednocześnie zdaniem niektórych prawników ich utrzymywanie nie ma sensu.
[srodtytul]Nie stracić fachowców[/srodtytul]
– Przedsiębiorcy to także obywatele, dlatego zlikwidowanie odrębnej procedury gospodarczej to przywrócenie normalności. Jeżeli likwidujemy odrębne postępowanie, to po co zachowywać odrębność sądów gospodarczych? – pyta adwokat Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. – Nie znajduję żadnego uzasadnienia poza takim (oby to była prawda), że lata orzekania w sądach gospodarczych wykształciły specjalną klasę sędziów, którzy posiedli specjalne umiejętności przydatne w sporach gospodarczych. Doświadczenie tego jednak nie potwierdza, ale opinie oparte na doświadczeniu bywają złudne.
Innego zupełnie zdania jest adwokat Wojciech Błaszczyk, doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Obawiałbym się likwidacji sądów gospodarczych, moje doświadczenia są takie, że pracują tam fachowcy obeznani z materią przedsiębiorczości. Gdyby sprawami tymi mieli zająć się sędziowie, którzy orzekają, np. w sprawach rozwodowych, byłaby to zła wiadomość dla przedsiębiorców szukających sprawiedliwości w sądzie.
Mimo likwidacji procedury gospodarczej zachowane zostaną sądy gospodarcze. Uznano bowiem za celowe wykorzystanie dotychczasowej specjalizacji sędziów tych sądów w rozpoznawaniu spraw tego rodzaju.