Laureatami Nagrody Turnera jest wielu największych dziś współczesnych artystów o statusie wręcz celebrytów, jak Damien Hirst, Anish Kapoor, Tony Cragg, Steve McQueen, Gilbert&George, Wolfgang Tillmans, Grayson Perry, Anthony Gormley. Ustanowiona w 1984 roku z inicjatywy grupy Patrons of New Art, związanej z Tate Gallery w Londynie, miała być w sztukach wizualnych odpowiednikiem literackiej Nagrody Bookera. Obie sięgają po skuteczne, podobne strategie, popularyzujące oryginalne współczesne dzieła, a jednocześnie kreują ich twórców na rozpoznawalne postacie niczym gwiazdy rocka lub filmu.
Nagroda Turnera przyznawana jest artystom za osiągnięcia w poprzedzającym ją roku (za najlepszą wystawę lub inną prezentację). Promuje talenty i prowokuje publiczne dyskusje na temat tego, co jest sztuką, a co nie, rozpalając gorące emocje i polemiki o granice między odwagą, nowatorstwem, prawdziwymi wartościami a prowokacją obliczoną tylko na rozgłos. Odzwierciedla także znaczące zmiany zachodzące w sztuce.
Zwycięzca otrzymuje obecnie 40 tys. funtów, a nominowani do finału po 10 tys. funtów. Nagroda przyznawana jest co roku artyście związanemu z Wielką Brytanią, co w praktyce traktuje się bardzo szeroko. Malcolm Morley, pierwszy jej laureat, był brytyjskim malarzem pracującym i mieszkającym od lat w Nowym Jorku. Po nagrodę nawet nie przyjechał. Z czasem wśród laureatów i nominowanych przybyło artystów urodzonych poza krajem, imigrantów i ich dzieci, zdobywających wykształcenie w szkołach artystycznych i tworzących w Wielkiej Brytanii.
Początkowo nagroda nie miała bariery wieku. Ograniczenia wieku artystów do 50 lat wprowadzono w 1991 roku, co wsparło nowe pokolenie niepokornych artystów, gotowych łamać społeczne i kulturowe tabu. W 2017 roku doszło do kolejnej znaczącej zmiany – znów zniesiono ograniczenia wiekowe, uznając, że wschodzący talent niekoniecznie oznacza młodość. Akceptowane są wszystkie uprawiane przez twórców media – od malarstwa i rzeźby lub instalacji do fotografii i sztuki multimedialnej.
Czytaj więcej
Tajwan ma do zaoferowania światu nie tylko osiągnięcia swojej gospodarki, ale też kulturę, w któr...