Profilowanie to określenie sylwetki psychofizycznej sprawcy przestępstwa. Oczywiście, nie chodzi o wskazanie sprawcy, ale jego cech, sposobu działania i motywacji – tłumaczy Maciej Szaszkiewicz, psycholog sądowy i profiler kryminalny, który od 30 lat zajmuje się badaniem psychiki sprawców najcięższych przestępstw. Wspólnie z dziennikarką Marią Mazurek napisał książkę-przewodnik po zawodzie profilera. „W głowie zabójcy” jest napisana w formie wywiadu-rzeki, przeplatana jest archiwalnymi ekspertyzami ukazującymi szczegółowy proces identyfikacji cech sprawcy na podstawie popełnionych przez niego zbrodni.
Szaszkiewicz jest jednym z pierwszych w Polsce profilerów i chętnie dzieli się szczegółami swojej pracy oraz opisuje historię zawodu. Początkowo śledczy podchodzili do takich ekspertów nieufnie i uważali za intruzów. Kiedy jednak śledztwa utykały w martwym punkcie, zaczynali dostrzegać wartość spojrzenia profilerów i ich całościowe spojrzenie na sprawcę zbrodni.
Czytaj więcej
Tysiące talerzyków z jedzeniem, rozmów i odwiedzonych lokalizacji – to przepis na szczerą rozmowę...
Profiler, dopytywany przez Mazurek, pokazuje mechanizmy funkcjonowania zbrodniarzy i prowadzenia śledztw. Jaki jest statystyczny wiek takiego przestępcy? Dlaczego często nie kończy się na jednej zbrodni? Jakie typy i zachowania ludzi przyciągają morderców? To przykłady pytań, na które odpowiada profiler. Osadzone w odpowiednim kontekście pozwalają spojrzeć na brutalną rzeczywistość świata zbrodni i w pewnym stopniu ją zrozumieć. Nie jest to jednak książka dla osób o słabych nerwach. Wymaga pewnej odporności psychicznej.