Na początek sprzęt do nagrywania rozpraw będzie instalowany w sądach apelacji wrocławskiej i gdańskiej i tylko w niektórych salach. Dodatkowo nagrywane będą tylko szeroko pojęte sprawy cywilne, a więc także gospodarcze, pracownicze i rodzinne. Nagrania nie będą dokonywane podczas procesów karnych.
– To kwestia ograniczonych środków finansowych – powiedział „Rz" prof. Jacek Gołaczyński, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i szef zespołu Ministerstwa Sprawiedliwości ds. informatyzacji postępowań sądowych.
Resort sprawiedliwości kończy właśnie prace nad rozporządzeniem w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy. Ma ono wejść w życie 1 października 2011 r.
Określa rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania dźwięku i obrazu z rozprawy, a także sposób sporządzania zapisu i identyfikacji osób, które go dokonują. Rozporządzenie będzie też wskazywało sposób udostępniania, posługiwania się oraz przechowywania zapisów.
Nagranie ma obejmować obraz ogólny sali z perspektywy sędziego z uwzględnieniem wszystkich uczestników, a jeśli pozwolą na to względy techniczne, także publiczności. Będzie też pokazywało obraz osób wypowiadających się, który umożliwi utrwalenie gestów oraz widoku twarzy.