Reklama
Rozwiń

Nowe zasady nadzoru nad sądami powszechnymi

Wizytacje w sądach mają być mniej uciążliwe i przeprowadzane zgodnie z przyjętym odpowiednio wcześniej planem - tak wynika z najnowszego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości

Publikacja: 01.03.2012 12:32

Nowe zasady nadzoru nad sądami powszechnymi

Foto: www.sxc.hu

Ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192) wprowadziła istotne zmiany w zasadach sprawowania nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów.

Nowe rozwiązania wprowadzają nadzór wewnętrzny oraz zewnętrzny. W zakresie nadzoru wewnętrznego obowiązku powierzono prezesom sądów, natomiast czynności z zakresu nadzoru zewnętrznego wykonywać ma Minister Sprawiedliwości za pomocą służby nadzoru, czyli sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednocześnie odpowiedzialność za sprawowanie wewnętrznego nadzoru administracyjnego na obszarze apelacji powierzono prezesom sądów apelacyjnych, do których zadań będzie należała koordynacja czynności nadzorczych w taki sposób, żeby działania poszczególnych prezesów sądów się nie krzyżowały, ale dopełniały.

Szczegółowy tryb sprawowania nadzoru nad sądami opisano w najnowszym rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, które ma wejść w życie 28 marca.

W projekcie zastrzeżono, że czynności nadzorcze nie mogą w sposób istotny zakłócać pracy kontrolowanego sądu.

Nadzór będą mogły wykonywać tylko osoby upoważnione osobiście. Chodzi o przeciwdziałanie wadliwym praktykom, które polegały na obarczaniu tymi obowiązkami sędziów, którym nie powierzono czynności nadzorczych.

Działania nadzorcze mają mieć cechy kontroli uprzedniej, bieżącej lub następczej. Oznacza to przede wszystkim podejmowanie czynności nadzorczych w sposób wcześniej zaplanowany i skoordynowany. Inaczej, niż dotychczas plany nadzorcze nie będą przedstawiane i analizowane na początku roku, natomiast będą one sporządzane i przedstawiane w ostatnim kwartale roku poprzedniego.

Przed przystąpieniem do wizytacji trzeba będzie zawiadomić prezesa wizytowanego sądu i przedstawić mu zakres kontroli, a także termin i określić rodzaj dokumentów, do których wizytator będzie miał wgląd. Protokół z wizytacji przedstawia się kontrolowanemu prezesowi.

Rozporządzenie przewiduje, iż po wizytacji odbędzie się w sądzie narada, której celem będzie omówienie jej wyników. Odpis protokołu wizytacji przedstawia się kolegium sądu.

W projektowanym rozporządzeniu proponuje się, żeby regulacje dotyczące przeprowadzania wizytacji miały odpowiednie zastosowanie do lustracji sądu, wydziału i działalności nadzorczej prezesa. Analogiczne rozwiązania resort sprawiedliwości przewiduje w zakresie przeprowadzania kontroli działania sekretariatu wydziału.

W myśl rozporządzenia nadzór zewnętrzny nad sądami będzie sprawował minister sprawiedliwości poprzez analizę statystyk sądowych oraz informacje przekazywane mu przez prezesów sądów apelacyjnych.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono