§ 2 kodeksu cywilnego
. Wystąpienie z takim powództwem może mieć miejsce wyłącznie po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem – tłumaczy Mateusz Dróżdż, prawnik w Gide Loyrette Nouel, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
W sprawach cywilnych strona powinna wnieść tzw. skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Jest to warunek niezbędny, który umożliwia dochodzenie odszkodowania na gruncie art. 417
1
§ 2 kodeksu cywilnego. – Skarga taka nie przysługuje od wyroków sądu drugiej instancji, od których wniesiono skargę kasacyjną oraz od orzeczeń Sądu Najwyższego, które traktuje się jak orzeczenia wydane w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Skarga ta nie przysługuje również od orzeczeń, których zmiana lub uchylenie jest możliwe w drodze przysługujących środków prawnych, np. istnieje możliwość złożenia od nich apelacji – wylicza prawnik.
- Jeżeli od prawomocnego orzeczenia powyższa skarga nie przysługuje (takim przykładem jest np. orzeczenie w przedmiocie sprostowania wyroku), odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia podmiot może domagać się bez stwierdzenia niezgodności – wskazuje Mateusz Dróżdż. - Wyjątkiem jest sytuacja, w której strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych, tj. nie zaskarżyła orzeczenia korzystając np. ze zwyczajnych środków odwoławczych, takich jak dla przykładu zażalenie – zaznacza.