Projekt poparło 11 posłów, przeciw było pięciu. Od kiedy trafił do Komisji Sprawiedliwości, budził wśród posłów ogromne emocje. Jej prace były dwukrotnie zawieszane i  wznawiane  (w zależności od liczebności na posiedzeniu  przeciwników likwidacji i jej zwolenników).  Projekt trafi do drugiego czytania. Podczas środowego posiedzenia  Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za funkcjonowanie sądownictwa,  wskazywał na zagrożenia związane z przyjęciem propozycji.

– Po uchwaleniu projektu powołamy na nowo  79 sądów dziś  już nieistniejących, a przepisy nie mówią, jak  obsadzić w nich stanowiska – podkreślał Hajduk.

Obywatelski projekt ustawy został opracowany w  maju 2012 r. w odpowiedzi na plan likwidacji najmniejszych sądów rejonowych przygotowany przez Jarosława Gowina. Zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt ustawy o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Każda zmiana okręgu w przyszłości musiałaby się dokonywać w drodze ustawy, a nie rozporządzenia. Najważniejsza z przyjętych wczoraj poprawek dotyczy założenia, że minister sprawiedliwości co trzy lata miałby przedkładać Sejmowi informację o funkcjonowaniu okręgów sądowych wraz z ewentualnymi propozycjami zmian tego podziału.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły dwa wnioski –  posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa – o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

etap legislacyjny: drugie czytanie

Czytaj więcej w serwisie: