Dyscyplinarki dla dwóch sędzi z Łodzi, które miały upokorzyć niepełnosprawnego na sali rozpraw

Jest postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędzi Sądu Okręgowego w Łodzi, która nakazała oskarżonemu po amputacji nóg przyczołgać się do barierki dla świadków. Dyscyplinarkę ma też druga sędzia z tego samego składu za to, że nie zaprotestowała przeciwko upokorzeniu oskarżonego.

Aktualizacja: 16.06.2019 13:58 Publikacja: 16.06.2019 13:06

Dyscyplinarki dla dwóch sędzi z Łodzi, które miały upokorzyć niepełnosprawnego na sali rozpraw

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

dgk

W maju Fundacja Court Watch Polska, która zajmuje się monitorowaniem działalności sądów, poinformowała opinię publiczną o sytuacji, której świadkiem był wolontariusz tej organizacji - obserwator na rozprawie, która odbyła się  24 lutego 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Łodzi. - Oskarżonym była osoba niepełnosprawna, nie miała nóg. Sąd nie pozwolił sanitariuszowi ani policjantom na pomoc w podejściu do barierki dla składających zeznania. Stwierdził, że oskarżony poradzi sobie sam. Ta osoba podpełzła do miejsca, z którego się formalnie zeznaje – opowiedział w gazeta.pl Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

Czytaj też: Niepełnosprawny musiał podpełznąć do barierki w sądzie? Jest postępowanie wyjaśniające

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów  Michał Lasota podjął czynności wyjaśniające w tej sprawie. W sobotę  rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował, że ich efektem jest wszczęcie przez jego  zastępcę  Przemysława W. Radzik postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów uczestniczących w tamtej rozprawie.

Chodzi o Joannę K. i Agnieszkę S., sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi. Obu rzecznik przedstawił zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, polegającego na uchybieniu godności urzędu. W przypadku Joanny K. przewinienie miało polegać na tym, że jako przewodnicząca składu, wydając oskarżonemu polecenie dotarcia do stołu sędziowskiego, "dopuściła do sytuacji, że oskarżony, będący osobą niepełnosprawną w związku z amputacją nogi, poruszając się z miejsca dla osób oskarżonych do stołu sędziowskiego, a następnie wracając na swoje miejsce, przemieszczał się czołgając po podłodze za pomocą rąk i nogi, bez użycia kul ortopedycznych, wózka inwalidzkiego lub zapewnienia pomocy innej osoby".

Agnieszce S. zarzucił, że jako członek składu orzekającego, nie podjęła jakichkolwiek działań w celu przeciwdziałania poniżającemu traktowaniu oskarżonego przez przewodniczącą składu sędziowskiego.

Rzecznik Radzik dopatrzył się w zachowaniu obu sędzi  naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a także  ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jak wskazał, art. 40 Konstytucji oraz art. art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności stanowi, że nikt nie może być poddawany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu zachowaniu. Z kolei zgodnie z art. 82 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych sędzia jest obowiązany postępować zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, którego rota brzmi: „Ślubuje uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności uczciwości". W myśl postanowień zbioru zasad etyki zawodowej sędzia powinien zawsze kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru, poczuciem obowiązku oraz przestrzegać dobrych obyczajów, sędzia powinien dbać o autorytet swojego urzędu, o dobro sadu w którym pracuje, a także o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej. Sędzia, który naruszył zasady etyczne, powinien podjąć niezwłocznie działania zmierzające do usunięcia skutków tego naruszenia lub w inny sposób zadośćuczynić osobie dotkniętej takim postępowaniem.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr