W związku z ataki na sędziów i pracowników sądów, które uwłaczały godności oraz powadze tych instytucji, poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Szwed zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych z pytaniem, czy przewidywana jest zmiana przepisów, tak aby funkcjonariusze policji sądowej w odpowiedniej i określonej liczbie pilnowali porządku na sali rozpraw i w budynkach sądowych.
Marcin Jabłoński - podsekretarz stanu w MSW – poinformował w odpowiedzi na interpelację, iż w związku z zakresem zadań funkcjonariuszy Policji, w tym m.in. wykonywania konwojów i doprowadzeń, nie ma możliwości realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa we wszystkich obiektach sądów.
W części województw funkcjonują patrole z wykorzystaniem środka transportu, tzw. system patroli mobilnych, co pozwala w ramach tzw. służby objazdowej na objęcie nadzorem większej liczby sądów i prokuratur. - W przypadku naruszenia porządku prawnego na terenie nieobjętej stałym posterunkiem dzięki bezpośredniej łączności patrol może w krótkim czasie podjąć interwencję – podaje Jabłoński.
Zadania policji sądowej realizowane są również m.in. w formie posterunków stałych. Tzn. w ramach codziennej służby funkcjonariusze dokonują sprawdzeń osób wchodzących do budynków, wykonują patrole piesze wewnątrz budynków, zapewniają ochronę pomieszczeń dla osób konwojowanych. Dodatkowo w czasie zabezpieczania rozpraw o podwyższonym ryzyku bądź rozpraw z udziałem świadka koronnego wokół gmachów sądów wystawiane są patrole piesze i dodatkowe posterunki.
Podsekretarz stanu poinformował ponadto, iż obowiązujące przepisy prawa, upoważniają organy wymiaru sprawiedliwości do korzystania z ochrony realizowanej przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne działające na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia.